Zajęcia
Wrzesień
Na lekcjach biologii, przyrody oraz na kole przyrodniczym wykorzystaliśmy już pewne elementy zakupione w ramach laboratoriów przyszłości. Kamera i aparat fotograficzny pomogły nam udokumentować nasze działania. Zainteresowanie i zaangażowanie uczniów w proces nauki przez doświadczenie i eksperymenty można dostrzec na poniższych zdjęciach.
Marzena Lehmann
8Październik
W ramach poznawania nowych technologii, na lekcjach informatyki uczniowie klasy VII i VIII wykorzystali możliwości programu Tinkercad, za pomocą którego, projektowali modele w formacie 3D. Niektóre ukończone już projekty, wykonaliśmy za pomocą technologii druku 3D. W czasie zajęć uczniowie z olbrzymim zaangażowaniem realizowali swoje pomysły, a praca projektanta sprawiła im wiele radości i satysfakcji.
Katarzyna Kopania
25 października klasa VI na lekcji techniki budowała obwody elektryczne z wykorzystaniem pomocy w ramach "Labolatorium Przyszłości". Było to podsumowanie wiadomości o instalacjach w naszych domach. Dzieci świetnie bawiły i uczyły odczytywania schematów pomocniczych do każdego projektu. Pracowali zgodnie w grupach, gdzie każdy miał wyznaczone zadanie.
Poprawnie wykonany projekt odwdzięczał się iluminacją świetlną lub dźwiękową.
Ciekawa lekcja z zastosowaniem umiejętności teoretycznych w praktyce
Lidia Dąbal
48Listopad
W ramach programu Laboratoria Przyszłości klasa 3 uczestniczyła w lekcji informatyki prowadzonej przez p.Katarzynę Kopanię. Głównym celem lekcji było zapoznanie uczniów z zasadą działania drukarki 3D, obsługą urządzenia, a także zapoznanie z programami służącymi do wykonywania wydruków 3D. W czasie lekcji uczniowie mieli okazję zobaczyć wydruk 3D, a także samodzielnie zaprojektować wydruk według własnej inwencji. Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy z uwagą słuchali o zastosowaniu wydruku 3D w różnych dziedzinach nauki.
Magdalena Zawada-Torba
7W listopadzie na zajęciach koła przyrodniczego kolejny raz wykorzystaliśmy klocki Solar Hero. Tym razem zbudowaliśmy helikopter i robota, który porusza się wykorzystując energię światła. W trakcie zajęć uczniowie doskonalili umiejętność czytania ze zrozumieniem, cierpliwość oraz współpracę w grupie. Lekcja ta przyniosła wiele radości i satysfakcji z osiągniętego celu.
Marzena Lehmann
Grudzień
14 grudnia 2022 r. klasa pierwsza piekła pierniczki. Najpierw zrobiliśmy ciasto za pomocą robota planetarnego, następnie wykonaliśmy pierniczki i piekliśmy.
41Produkcji pierników ciąg dalszy... Po pieczeniu nadszedł czas na dekorowanie. Dzieci bardzo chętnie zabrały się do pracy. W wielkim skupieniu wymyślały coraz to nowe wzory.
Lidia Dąbal
Mikołajkowe spotkania z robotami Photon
Dnia 6 grudnia klasy 4,6,7 i 8 wykorzystały do wspólnej Mikołajkowej zabawy dwa roboty Photon. Zadaniem uczniów było zaprogramowanie robota tak, aby wykonał wskazane przez nauczyciela zadanie. Zadania rozwijały wyobraźnię przestrzenną, umiejętność planowania, współdziałania w drużynie, koncentracji i uważnego słuchania. Forma konkursu dodatkowo pobudzała do działania i poszukiwania rozwiązań. Zabawa wyzwoliła wiele pozytywnych emocji.
26Styczeń
Na lekcji fizyki uczniowie klasy ósmej budowali elektrownie wiatrowe, a na kole przyrodniczym uczniowie klasy piątej budowali pojazdy napędzane energią wody. Doskonalona była umiejętność czytania ze zrozumieniem i wykonywania zadań zgodnie z instrukcją. Czasem coś nie działało, ale wspólnie udało się odnaleźć przyczynę i naprawić problem. Praca była twórcza i sprawiła wiele radości.
Marzena Lehmann
29Luty
W lutym uczniowie klasy VI programowali roboty Photon. Zaprogramowane odpowiednio roboty wykonywały różne ciekawe akcje - ścigały się w dotarciu do wskazanego miejsca, tańczyły, rozmawiały ze sobą i zmieniały kolory czułków. Uczniowie natomiast trenowali sztukę programowania, przewidywania oraz komunikacji i współpracy w drużynie.
3Marzec
Dzieci z klas 1-3 na zajęciach rozwijających umiejętności społeczno- emocjonalne oraz zdjęciach rewalidacyjnych miały możliwość budowania konstrukcji z klocków lego –LEGO Education - zestaw BricQ Motion. Mieliśmy taką możliwość dzięki uczestnictwie w programie „Laboratoria Przyszłości”. Zestawy LEGO są idealnymi pomocami do nauki matematyki czy edukacji językowej oraz rozwoju kompetencji społecznych i emocjonalnych. Fantastycznie sprawdzają się na lekcjach, ale także jako urozmaicenie zajęć. Nasi uczniowie stali się na chwilę konstruktorami. Dzięki tak wspaniałym pomocom dydaktycznym dzieci rozwijają swoją wyobraźnię oraz myślenie figuratywne. Co bardzo ważne, uczniowie kreatywnie ze sobą współpracują, znajdując rozwiązania różnych problemów. Robotyka i programowanie sprawia dzieciom dużą przyjemność.
Magdalena Zawada-Torba