Przedmiotowe zasady oceniania z geografii
PRZEDMIOTOWE WYMAGANIA OCENIANIA Z GEOGRAFII
W KLASACH V-VIII- Przedmiotowy System Oceniania ma na celu:
- Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach
w tym zakresie. - Pomoc uczniowi w uczeniu i nauczaniu się.
- Motywowanie ucznia do dalszej pracy.
- Dostarczanie rodzicom, nauczycielom i uczniom informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia.
- Wpływanie na proces doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktycznej nauczyciela.
- Na zajęciach z geografii będzie stosowane zarówno ocenianie sumujące (tradycyjna ocena wg ustalonych zasad) jak i elementy oceniania kształtującego. Wykorzystywane elementy oceniania kształtującego stosowane na zajęciach
z geografii to:
- cele lekcji/zajęć oddane w języku zrozumiałym dla ucznia;
- kryteria oceniania NACOBEZU;
- informacja zwrotna;
- ocena koleżeńska i samoocena.
- Ocenie sumującej podlegają:
- Wiadomości i umiejętności (zgodnie z wymaganiami edukacyjnymi wynikającymi z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania).
- Twórcza praca ucznia.
- Aktywność i zaangażowanie.
- Odpowiedzi ustne ucznia.
- Podstawą oceny semestralnej lub końcoworocznej są jednak bieżące oceny sumujące
- Kształtująco mogą być oceniane:
1. Zapowiedziane kartkówki – sprawdziany materiału: min. 1 raz w semestrze, ocena powinna zawierać informację zwrotną.
2. Zadania realizowane w ramach projektów i zadań dodatkowych.
3. Niektóre odpowiedzi ustne: przynajmniej 1 raz w semestrze – informacja zwrotna może być podana na forum klasy poparta oceną koleżeńską.- Jawność oceniania.
- Nauczyciel na początku września każdego roku szkolnego informuje uczniów o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania.
- Nauczyciel informuje uczniów i rodziców o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych.
- Ocenie podlegają wszystkie wymienione formy aktywności ucznia.
- Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego prawnych opiekunów.
- Sprawdzone i ocenione prace klasowe nauczyciel udostępnia uczniom na lekcji a jego rodzicom na życzenie w czasie indywidualnych spotkań
z nauczycielami. - Na prośbę ucznia lub jego rodziców nauczyciel ma obowiązek uzasadnić każdą wystawioną ocenę.
- Wszystkie oceny mogą być wpisywane na ostatniej stronie zeszytu przedmiotowego lub dzienniczku korespondencji.
- Obniżenie wymagań edukacyjnych.
Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej (do tego upoważnionej) lub zespołu nauczycielskiego danej klasy obniżyć wymagania edukacyjne w stosunku do ucznia u którego stwierdzono deficyty rozwojowe.
- Formy sprawdzania osiągnięć uczniów.
Formy aktywności ucznia
Częstotliwość
Ranga (waga)
Sprawdzian
>2 w semestrze
3
Kartkówka
>3 w semestrze
2
Odpowiedź ustna
>1 w semestrze
2
Praca ucznia na lekcji, aktywność
Indywidualna
>1 w semestrze
1
W grupach
Wg predyspozycji ucznia
2
Praca ucznia na zaj. pozalekcyjnych
Wg predyspozycji ucznia
3
Osiągnięcia w konkursach
Szkolnych
Wg predyspozycji ucznia3
Szczebla wyższego
5
Prace dodatkowe (pomoce, itd.)
Wg predyspozycji ucznia
Informacja zwrotna
Uczeń nie otrzymuje oceny niedostatecznej, gdy przed lekcją zgłosił swoje nieprzygotowanie (zgodnie z określonymi zasadami).- Aktywność ucznia
- Na lekcji:
-aktywnie uczestniczy w lekcji (dyskusja, pogadanka), udziela prawidłowych odpowiedzi, uzasadnia swoje zdanie;
- samodzielnie wykonuje zadania na zajęciach w zeszycie, tablicy lub stronie internetowej;
- współpracuje w grupie. - Za zajęciach pozalekcyjnych z geografii:
- bierze czynny udział i ma wysoką frekwencję na zajęciach pozalekcyjnych (koło zainteresowań) otrzymuje ocenę bardzo dobrą;
- został laureatem szkolnego konkursu z geografii-otrzymuje ocenę bardzo dobrą.
Ocenę bardzo dobrą uczeń może otrzymać jeśli:
- uzyskuje wyniki na poziomie wyższym niż przeciętne w konkursach międzyszkolnych;
Ocenę celującą uczeń może otrzymać jeśli:
- uzyskał tytuł laureata etapu międzyszkolnego i wyższego, opanował wszystkie umiejętności z podstawy programowej w stopniu celującym.- Prace dodatkowe (projekty, pomoce dydaktyczne, referaty).
- Nauczyciel przedstawia uczniom tematykę prac dodatkowych. Oprócz propozycji nauczyciela, uczeń może samodzielnie zaproponować pomysł na dodatkową pracę.
- Tematykę i formę wykonania prac dodatkowych nauczyciel omawia wspólnie z zainteresowanymi uczniami.
- Przy informacji zwrotnej dotyczącej pracy dodatkowej bierze się pod uwagę:
- zaplanowanie pracy (oryginalność)
- staranność, rzetelność wykonania
- sposób prezentacji pracy
- użyteczność wykonanej pracy.
- Tryb i warunki uzyskiwania oceny śródrocznej i końcoworocznej oraz wyższej niż proponowana:
Podstawą oceny semestralnej lub końcoworocznej są oceny sumujące.
Za przewidywaną ocenę śródroczną i roczną przyjmuje się ocenę zaproponowaną przez nauczyciela zgodnie z procedurą ustalona w statucie szkoły.
Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne wystawiane są z ocen cząstkowych sumujących. Oceny te nie są jednak średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Przy wystawianiu oceny śródrocznej (rocznej) należy uwzględnić hierarchię ocen cząstkowych wg podanej zasady:
1. Prace klasowe2. Kartkówki
3. Odpowiedzi ustne, prace domowe, prace długoterminowe
4. Pozostałe formy pracy uczniaPrzy wystawianiu oceny śródrocznej (rocznej) należy uwzględnić zaangażowanie ucznia. Ocena roczna jest oceną podsumowującą osiągnięcia edukacyjne ucznia w danym roku szkolnym.
- Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny tylko o jeden stopień i tylko w przypadku, gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie, o którą się ubiega lub od niej wyższa.
- Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana:
a) usprawiedliwienie wszystkich nieobecności na zajęciach
b) przystąpienie do wszystkich przeprowadzonych przez nauczyciela sprawdzianów
c) uzyskanie ze wszystkich sprawdzianów ocen pozytywnych, również w trybie poprawy ocen niedostatecznych
d) skorzystanie z wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy. - Uczeń ubiegający się o podwyższenie oceny zwraca się z pisemna prośbą w formie podania do nauczyciela przedmiotu, w ciągu 3 dni od zgodnego z zapisami statutu terminu poinformowania uczniów o przewidywanych ocenach rocznych.
- W przypadku spełnienia przez ucznia wszystkich warunków z punktu 2, nauczyciel przedmiotu wyraża zgodę na przystąpienie do poprawy oceny.
- W przypadku niespełnienia któregoś z warunków wymienionych w punkcie 2, prośba ucznia zostaje odrzucona, a nauczyciel odnotowuje na podaniu przyczynę jej odrzucenia.
- Uczeń spełniający wszystkie warunki najpóźniej na 5 dni roboczych przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu sprawdzianu pisemnego.
- Sprawdzian, oceniony zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania, zostaje dołączony do dokumentacji nauczyciela.
- Poprawa oceny rocznej może nastąpić jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą.
- Ostateczna ocena roczna nie może być niższa od oceny proponowanej, niezależnie od wyników sprawdziany, do którego przystąpił uczeń w ramach poprawy.
Uczeń, który otrzymał śródroczną ocenę niedostateczną z zajęć edukacyjnych, powinien przystąpić do sprawdzianu poprawkowego w terminie ustalonym z nauczycielem. Nauczyciel opracowuje wtedy zakres wymagań koniecznych (na ocenę dopuszczającą) dla ucznia. Ze sprawdzianu poprawkowego uczeń może uzyskać maksymalnie ocenę dopuszczającą.
W przypadku, gdy uczeń z przyczyn nieusprawiedliwionych, nie przystąpi do sprawdzianu poprawkowego, otrzymuje ocenę niedostateczną. Ocena ze sprawdzianu poprawkowego jest wpisywana jako ocena cząstkowa na drugie półrocze i ma znaczący wpływ na ocenę roczną.Uczeń nieklasyfikowany w pierwszym półroczu roku szkolnego, powinien przystąpić do sprawdzianu klasyfikacyjnego w terminie ustalonym przez nauczyciela. Nauczyciel opracowuje wtedy zakres wymagań (podstawowy i ponadpodstawowy) dla ucznia.
W przypadku, gdy uczeń z przyczyn nieusprawiedliwionych nie przystąpi do sprawdzianu klasyfikacyjnego otrzymuje ocenę niedostateczną. Ocena ze sprawdzianu klasyfikacyjnego jest wpisywana jako ocena cząstkowa na drugie półrocze i ma znaczący wpływ na ocenę roczną.- Ustalenia dodatkowe, sposoby poprawy ocen i warunki zaliczania sprawdzianu przez osoby nieobecne
- Na lekcjach geografii powinny być wyłączone telefony komórkowe.
- Nie może być pozytywnie oceniony uczeń, który uchyla się od oceniania.
- Sprawdziany, zeszyty przedmiotowe, ćwiczenia, kartkówki i odpowiedzi ustne są obowiązkowe przy czym danego dnia uczeń może być zwolniony z dwóch ostatnich jeśli przed rozpoczęciem lekcji zgłosił nieprzygotowanie (o ile wcześniej dana kartkówka nie była zapowiedziana).
- Sprawdziany są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzone są lekcją powtórzeniową z danego materiału oraz podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
- Sprawdziany są omawiane i poprawiane w klasie.
- Kartkówki nie musza być zapowiadane i można jedynie poprawiać kartkówki niezapowiedziane (o ile uczeń nie miał specjalnych zaleceń z poradni PP).
- Każdy sprawdzian napisany na oceny: ndst, +ndst, -dp, dp, -dst, dst, +dst można poprawić tylko jeden raz w terminie uzgodnionym przez nauczyciela i ucznia w ciągu tygodnia od podania informacji o ocenie. Poprawa jest dobrowolna i nie odbywa się na lekcji geografii. Wtedy pod uwagę brana jest średnia ocen ze sprawdzianu i pracy poprawianej.
- Uczeń nieobecny na sprawdzianie lub zapowiedzianej kartkówce musi ją napisać
w terminie uzgodnionym z nauczycielem, ale nie na lekcji. - Za zeszyt z przedmiotu nie przewiduje się oceny celującej.
- Uczeń ma możliwość zdobycia oceny celującej ze sprawdzianu, z odpowiednio przygotowanej kartkówki, odpowiedzi ustnej, zadania domowego, ćwiczeń, aktywności, wiadomości ponadpodstawowych i zadania dodatkowego.
- Uczeń ma prawo jeden raz w ciągu semestru zgłosić swoje nieprzygotowanie do lekcji (nie dotyczy sprawdzianów i zapowiedzianej kartkówki). Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak zeszytu przedmiotowego, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji.
- Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje uwagę do zeszytu przedmiotowego, którą musi podpisać rodzic lub opiekun.
- Jeżeli uczeń jest nieobecny jeden dzień w szkole, to ma obowiązek uzupełnić zaległości na następne zajęcia.
- Za złą odpowiedź lub nieznanie odpowiedzi na pojedyncze pytanie z ostatnich lekcji uczeń dostaje „minusa” (-). Za 3 zgromadzone minusy uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną z odpowiedzi.
- Za dobrą odpowiedź na pojedyncze pytanie z ostatnich lekcji uczeń dostaje „plusa” (+). Za 3 zgromadzone plusy na koncie „odpowiedź” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą z odpowiedzi.
- Aktywność na lekcji nagradzana jest „plusami” i „minusami” lub konkretną oceną. Za 3 zgromadzone plusy (+) na koncie „aktywność” uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. Za 10 zgromadzonych plusów (+) uczeń ma możliwość uzyskania nawet oceny celującej.
- Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia.
- Uczeń ma prawo do dodatkowej oceny za wykonanie pracy nadobowiązkowej (tzw. zadania dodatkowego): przygotowanie ciekawych informacji związanych
z geografią , wykonanie pomocy dydaktycznych lub albumu tematycznego wykonanego podczas zajęć. - Pisemne prace kontrolne uczniów oraz inną dokumentację dotyczącą oceniania nauczyciel przechowuje przez rok. W tym czasie udostępniana jest uczniom
i rodzicom np. na zebraniu z rodzicami. - Przed wystawieniem oceny śródrocznej lub końcoworocznej nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.
- Możliwe jest podwyższenie oceny śródrocznej (rocznej) jeśli uczeń spełni wymagania na poszczególne stopnie szkolne.
- O ocenie celującej lub bardzo dobrej może decydować nauczyciel biorąc pod uwagę osiągnięcia ucznia w konkursach przedmiotowych.
- Ocena roczna jest wynikiem pracy ucznia przez cały rok.
- Ustalając ocenę roczną uwzględnia się ocenę śródroczną.
- Ocena śródroczna i roczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.
- Ocenę roczną może poprawić uczeń na zasadach określonych w WZO.
- Wszystkie sprawy sporne, nie ujęte w PZO rozstrzygane będą zgodnie z WZO oraz rozporządzeniami MEN.
- Obowiązująca skala ocen:
- Celujący – 6 – cel
- Bardzo dobry – 5 – bdb
- Dobry – 4 – db
- Dostateczny – 3 – dst
- Dopuszczający – 2 – dop
- Niedostateczny – 1 – ndst
Powyższe oceny mogą by wspomagane plusem (+) i minusem (-).
Plusy i minusy stosujemy głównie przy ocenianiu bieżącym z odpowiedzi, za zadanie domowe lub prace dodatkowe oraz oceniając prace klasowe, sprawdziany i kartkówki.
Uczeń otrzymuje przy ocenianiu bieżącym ocenę z plusem (+) jeśli spełnia pełne wymagania na daną ocenę i dodatkowo spełnia wymagania do 50% na ocenę wyższą. Jeśli brakuje mu do danej oceny wyższej mniej niż 50% wymagań wówczas otrzymuje ocenę wyższą wynikającą z wymagań z minusem.
Przeliczenie punktów zdobytych na sprawdzianie lub kartkówce, na której przewidziano ocenę celującą (ich procentowy udział) na ostateczną ocenę z pracy:
Procentowy udział
Ocena
0%-29%
niedostateczny
30%-49%
dopuszczający
50%-69%
dostateczny
70%-89%
dobry
90%-95%
bardzo dobry
96%-100%
celujący
W przypadku uczniów z opinią z PPP lub orzeczeniem , z której wynika że należy obniżyć ocenianie, stosuje się następujące kryteria:
Procentowy udział
Ocena
0%-19%
niedostateczny
20%-39%
dopuszczający
40%-54%
dostateczny
55%-70%
dobry
711%-89%
bardzo dobry
90%-100%
celujący
Ocena klasyfikacyjna przeliczana jest w oparciu o tabelę:
Procentowy udział
Ocena
Powyżej 5,6
celujący
4,61-5,60
bardzo dobry
3,61-4,60
dobry
2,61-3,60
dostateczny
1,71-2,60
dopuszczający
0,00-1,70
niedostateczny
- Przedmiotowy System Oceniania ma na celu:
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.