- Statut Szkoły
- Koncepcja funkcjonowania i rozwoju
- Plan Pracy Szkoły
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Szkolny Zestaw Programów Nauczania
- Szkolny System Doradztwa Zawodowego
- Kalendarz szkolny
- Wykaz podręczników
- Regulamin ZFŚS
- Stypendia
- Procedura wewnętrzna zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań wewnętrznych
- Procedura bezpieczeństwa
- Procedura korzystania z żywienia
- Standardy ochrony małoletnich
- Standardy ochrony małoletnich - wersja skrócona
- Statut Przedszkola
- Statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Koncepcja funkcjonowania i rozwoju
KONCEPCJA
FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU
ZESPOŁU SZKOLNO - PRZEDSZKOLNEGO
W BOŻEJOWICACH
NA LATA 2021- 2026
„Bądź zmianą, którą chcesz widzieć u innych”.
Mahatma Gandhi
- Wstęp
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Bożejowicach zmienia się i dąży w kierunku budowania placówki postępowej, bezpiecznej, cieszącej się dobrą opinią w środowisku lokalnym. Rozbudowana i dobrze wyposażona baza lokalowa, wprowadzone środki zwiększające bezpieczeństwo, unowocześnienie w zakresie prowadzenia edukacji zdalnej poprzez wprowadzenie dziennika elektronicznego i platformy Microsoft Office, aktualizacja dokumentacji szkolnej, działania profilaktyczne i integrujące społeczność szkolną – tworzą dobre warunki do dalszego dynamicznego rozwoju szkoły i tworzenia nowoczesnej, dbającej o każde dziecko placówki.
To proces zmian z poszanowaniem tego co do tej pory było wartościowe i dobre, obowiązującego w placówce systemu wartości, tradycji, zwyczajów i uznawanych autorytetów. Równocześnie rozpoczynamy proces budowania placówki nowoczesnej, realizującej postępowe idee w sferze dydaktyki, wychowania i profilaktyki, cieszącej się zaufaniem rodziców, osiągającej wysokie wyniki edukacyjne, takiej w której nauczyciele, dzieci i ich rodzice czują się ważnymi partnerami, szanującymi się wzajemnie. Projektując pracę na kolejne pięć lat będziemy eliminować słabe strony pracy szkoły, rozwijać jej atuty w oparciu o wypracowane i uznawane wartości.
Za priorytet w pracy przyjęto zapewnienie poczucia bezpieczeństwa wszystkim dzieciom a ich bliskim przekonania, że oddając pod naszą opiekę swoje dziecko gwarantują mu najlepsze warunki bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju. Szkoła zapewniająca poczucie pełnego bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego to podstawowe oczekiwanie ze strony każdego rodzica powierzającego swoje dziecko tej instytucji. To kierunek działań, które zamierzamy kontynuować w przyszłości, zarówno w obszarze bezpieczeństwa fizycznego jak i emocjonalnego. To niezbędny warunek rozwoju zarówno szkoły, przedszkola jak i każdego dziecka uczęszczającego do tych placówek.
Staramy się tworzyć taką instytucję w której z troską i poczuciem ogromnej odpowiedzialności, będą dostrzegane potrzeby każdego dziecka zarówno tego ze specjalnymi potrzebami, niepełnosprawnością, jak i tego wybitnie uzdolnionego czy też tego ze średnim potencjałem, niesprawiającego problemów wychowawczych.
Najistotniejszym elementem, który zamierzamy wprowadzić w szkole jest wszechstronnie rozumiana ,, jakość ”. Działania będą skierowane na całościowy rozwój osobowy uczniów i profesjonalny rozwój nauczycieli, na tworzenie właściwego klimatu sprzyjającego rozwojowi szkoły, którą tworzą. Szkoła powinna być ,,organizacją uczącą się”, organizacją, która stale poszukuje sposobów poprawy poprzez nieustanny proces zespołowej refleksji, oceny dokonań, tworzenia wizji, zasad postępowania i struktur oraz doskonalenia pracowników z myślą o dobru uczniów i rodziców. Chcemy zapewnić członkom społeczności szkolnej bezpieczne warunki pracy i nauki, stworzyć dobry klimat i motywować do osiągania coraz lepszych wyników i efektów.
Koncepcja pracy oparta jest na podtrzymywaniu mocnych stron szkoły i przedszkola, które wchodzą w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Projekt placówki bezpiecznej, otwartej na potrzeby dzieci i uczniów, o wysokim poziomie nauczania, spełniającej oczekiwania rodziców i nauczycieli, będzie gwarantem sukcesu i wysokiej jakości usług oświatowych.
2. Aktualna sytuacja placówki
Nazwa: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bożejowicach
W Zespole funkcjonują:
3 oddziały przedszkolne: grupa 3-4 latków, grupa 4-5 latków i grupa 5-6 latków
3 oddziały w edukacji wczesnoszkolnej – klasy I – III (I etap edukacyjny)
5 oddziałów szkolnych – klasy IV – VIII ( II etap edukacyjny).
Ilość uczniów: 221 w tym 152 uczniów w szkole i 69 dzieci w przedszkolu.
Środowisko z którego pochodzą uczniowie jest dość zróżnicowane pod względem sytuacji socjalnej i związanej z zatrudnieniem rodziców, w większość są to mieszkańcy Otoku, Bożejowic i Rakowic, jest też grupa młodych ludzi spoza rejonu szkoły.
Nauczyciele
Grono pedagogiczne, realizujące programy dydaktyczne, wychowawcze i profilaktyczne składa się z 28 nauczycieli. Wszyscy nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, kilku posiada kwalifikacje do nauki więcej niż jednego przedmiotu. Prawie połowa nauczycieli zatrudniona jest w innych placówkach, a w ZSP w Bożejowicach realizuje kilka godzin w swojej specjalizacji. Jest to czynnik który z jednej strony można postrzegać jako zasób - uczniowie mają szansę korzystać z wiedzy i umiejętności specjalistów i pasjonatów w swojej dziedzinie, z drugiej strony jest to pewne ograniczenie, gdyż te osoby związane są przede wszystkim ze swoimi macierzystymi szkołami. Kadra pedagogiczna jest w większości zespołem ludzi doświadczonych, ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, równocześnie ambitnych, otwartych na nowy sposób myślenia i działania, rozumiejących potrzebę kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności.
Baza szkoły
Zespół Szkolno-Przedszkolny mieści się w rozbudowanym o nowe skrzydła, historycznym budynku, z przylegającym do niego kompleksem boisk i placem zabaw. W szkole znajduje się:
- 8 przestronnych sal lekcyjnych i trzy sale przedszkolne,
- biblioteka,
- pracownia komputerowa z 25 stanowiskami,
- nowoczesna hala sportowa z zapleczem ( szatniami, natryskami, magazynkiem na sprzęt, pokojem nauczyciela wychowania fizycznego),
- świetlica,
- gabinet pedagoga/salka terapeutyczna,
- gabinet terapii logopedycznej,
- przestronne hole, w których znajdują się szafki szatniowe.
W przedszkolu dzieci przebywają w trzech salach dydaktycznych, z przylegającą łazienką i niewielką szatnią.
Przedszkolaki i uczniowie korzystają z przyległego kompleksu boisk „Orlik” i placu zabaw.
Teren szkoły jest zagospodarowany i ogrodzony.
Szkoła i Przedszkole są placówkami nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. W prawie wszystkich salach znajdują się zamontowane na stałe projektory komputerowe lub monitory interaktywne. Nauczyciele mają do dyspozycji dwie tablice interaktywne.
Wysoki standard bazy dydaktycznej jest gwarantem efektywnej realizacji zadań edukacyjnych i wychowawczych, a zarazem zapewnia optymalne warunki rozwoju uczących się dzieci. Szkoła i Przedszkole w Bożejowicach to placówki zadbane, estetyczne, przyjazne a przede wszystkim bezpieczne – miejsce, do którego młodzi ludzie chętnie uczęszczają.
3. Analiza sytuacji szkoły i przedszkola
Mocne strony ZSP w Bożejowicach
Słabe strony szkoły i przedszkola
1. Doskonała baza szkoły;
2. Dobre wyposażenie i zasób pomocy dydaktycznych;
3.Wysokie kwalifikacje kadry pedagogicznej;
4. Oferta zajęć spełniająca oczekiwania uczniów;
5. Dobrze skonstruowany i dostosowany do potrzeb odbiorców Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły;
6. Prowadzenie diagnoz na wejściu i na ich podstawie planowanie dalszej pracy;
7. Prowadzenie wewnętrznej ewaluacji pracy szkoły i wyciąganie wniosków do planowania dalszych działań;
8. Bogaty program i wysoki poziom merytoryczny imprez, przedsięwzięć
i projektów szkolnych i przedszkolnych takich jak „ Pasowanie na ucznia”, Święto Niepodległości”, „Dzień Ziemi”, „Dzień Babci i Dzień Dziadka”, „Bal karnawałowy”, „Mikołajki”;
9. Duża liczba kandydatów do przedszkola;
10. Sukcesy uczniów w zawodach sportowych i konkursach tematycznych;
11. Pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym;
12. Estetyczne, czyste i zadbane pomieszczenia szkolne i sale lekcyjne;
13. Zapewnienie opieki uczniom w świetlicy szkolnej;
14. Uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych, szczególnie osób niepełnosprawnych poprzez realizację różnorodnych akcji i przedsięwzięć charytatywnych i pomocowych;
15. Dobra współpraca z instytucjami lokalnymi;
16. Dobre zaplecze do prowadzenia zajęć sportowych i zajęć rozwijających zainteresowania.
1. Znikomy procent nauczycieli stosuje elementy oceniania kształtującego;
2. Zbyt mało działań i przedsięwzięć realizowanych jest poprzez projekty angażujące większą grupę nauczycieli;
3. Słaba współpraca zespołu nauczycieli i potrzeba wdrożenia działań integrujących kadrę i poprawiających relacje interpersonalne;
4. Działania w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymagają usprawnienia, niewystarczająca ilość zajęć specjalistycznych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych;
5. Zwiększenie zakresu dokonywania ewaluacji swojej pracy – badanie osiągnięć uczniów, dokładna analiza i wyciąganie wniosków do dalszej pracy, tworzenie i wdrażanie działań naprawczych zwiększających efektywność uczenia;
6. Praca z uczniem zdolnym - niewielka ilość laureatów w konkursach na szczeblu wyższym niż szkolny;
7. Podejmowanie działań w obszarze pracy wychowawczej (zwiększanie kompetencji wychowawców w zakresie radzenia sobie z trudnościami, przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym w kontakcie bezpośrednim i zapośredniczonym, budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku, systematyczne diagnozowanie środowiska);
8. Zadowalający poziom zaangażowania rodziców i ich współpracy ze szkołą;
9. Niska motywacja niektórych uczniów do nauki;
10. Funkcjonowanie systemu wspierania zainteresowań i uzdolnień;
11. Dzielenie się wiedzą i wymiana doświadczeń w ramach zespołów nauczycielskich, lekcji otwartych;
12. Zbyt małe zaangażowanie młodzieży
w tworzenie szkolnej rzeczywistości
w ramach przedsięwzięć Samorządu; Uczniowskiego, wolontariat;
13. Promowanie zdrowego stylu życia w oparciu o bazę szkoły;
14. Duża grupa nauczycieli realizująca kilka godzin dydaktycznych i związana z innymi placówkami.
4. Koncepcja funkcjonowania placówki
„Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka. Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie. Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.”
Jan Paweł II
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożejowicach ma być szkołą o wysokiej „JAKOŚCI”, szkołą dialogu i efektywnej komunikacji, miejscem bezpiecznym i przyjaznym, ukierunkowanym na potrzeby ucznia, jego środowiska rodzinnego i lokalnego. Jednocześnie pielęgnującym klimat twórczego działania i zapewniającym warunki wszechstronnego rozwoju. Każde dziecko uczęszczające do ZSP w Bożejowicach będzie miało szansę osiągnąć wysoką jakość rozwoju zarówno w sferze poznawczej, emocjonalnej jak i społecznej, zostać mistrzem na miarę swoich możliwości.
Jednym z ważnych kryteriów sukcesu placówki oświatowej jest partnerstwo i aktywne uczestnictwo rodziców w życiu szkoły. Tą zasadą dialogu i współpracy zamierzamy kierować się w codziennej pracy.
Szkoła i Przedszkole mają być placówką efektywną w nauczaniu i wychowaniu, bezpieczną i zdrową, rozwijającą i przygotowującą do życia, otwartą, demokratyczną, twórczą, zaangażowaną w lokalność, współpracującą z podmiotami służącymi rozwojowi uczniów, szkołą z klimatem, zakorzenioną w tradycji i otwartą na nowoczesność – szkołą i przedszkolem z własnym obliczem.
Priorytety pracy na najbliższe lata to:
- Wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia oraz wyposażenie go w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu na dalszym etapie kształcenia.
- Stwarzanie uczniom warunków, umożliwiających rozwijanie uzdolnień, zainteresowań oraz poszerzanie wiedzy, kompensowanie słabiej funkcjonujących obszarów.
- Podejmowanie efektywnych działań wychowawczych eliminujących zagrożenia i wzmacniających właściwe zachowania uczniów.
- Kreowanie w środowisku lokalnym pozytywnych postaw wobec placówki i zachodzących w niej procesów.
- Systematyczne podnoszenie jakości pracy szkoły i zapewnienie wysokiego standardu usług edukacyjnych.
Misja szkoły opierać się będzie na:
- wychowaniu dobrego, kulturalnego, wykształconego, odpowiedzialnego człowieka, który osiągnie sukces w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym;
- przygotowaniu absolwenta wyposażonego w rzetelną wiedzę i umiejętność wykorzystywania posiadanych wiadomości do rozwiązywania problemów;
- wychowaniu ucznia społecznie aktywnego, tolerancyjnego, wrażliwego na potrzeby drugiego człowieka, znającego zasady obowiązujące w społeczeństwach demokratycznych z poszanowaniem praw człowieka;
- wychowaniu młodego człowieka odpowiedzialnego za podejmowane decyzje, cechującego się wysoką kulturą osobistą, szanującego tradycję i kulturę własnego narodu, a także innych kultur;
- wyposażonego w umiejętności efektywnej komunikacji i budowania wartościowych kontaktów interpersonalnych;
- wypracowaniu nawyku pracy nad sobą, wzbudzaniu zainteresowań, rozwijaniu zdolności;
- promowaniu zdrowego stylu życia;
- eliminowaniu agresji i zachowań szkodliwych społecznie;
- przygotowaniu do aktywnego udziału w życiu kulturalnym;
- wykształceniu ucznia o wysokim poziomie wiedzy i przydatnych umiejętności;
- wykształceniu ucznia samodzielnego, poszukującego i otwartego na wiedzę i zmieniającą się rzeczywistość.
Wizja szkoły:
„Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bożejowicach nowoczesną placówką, znaną w środowisku jako miejsce oferujące usługi edukacyjne na wysokim poziomie, łączącą tradycję z nowoczesnością, dla której uczeń jest najważniejszy”.
Szkoła Podstawowa w Bożejowicach to:
- Szkoła, w której każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania i talenty po to, by twórczo rozwiązywać różnorodne problemy, prowadzić pracę samokształceniową, a przede wszystkim wierzyć we własne siły i możliwości.
- Szkoła, w której każdy uczeń czuje się bezpieczny i doceniony, zawsze może oczekiwać pomocy i akceptacji ze strony nauczycieli i swoich rówieśników.
- Szkoła, w której pracownicy i uczniowie mają zapewnione bardzo dobre warunki podczas wszystkich zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz podczas przerw.
- Szkoła, w której uczniowie, opuszczają budynek szkoły, by w naturalnym środowisku zgłębiać tajemnice świata przyrody, zjawiska fizyczne, wyjeżdżają na wycieczki, by poznawać najbliższą okolicę i ciekawe zakątki naszego kraju, korzystają z kina, teatru, muzeum, itp.
- Szkoła, w której nauczyciele mają nowoczesne pomoce dydaktyczne, bardzo dobrze wyposażone pracownie, miejsce do przygotowania się do lekcji i pracy zespołowej, zabezpieczone warunki do rozwoju, podnoszenia kwalifikacji i są dobrze wynagradzani za swoją pracę.
- Szkoła, wokół której znajdują się bezpieczne, zorganizowane miejsca, służące do aktywnego wypoczynku, relaksu podczas przerw międzylekcyjnych.
Stąd też koncepcja funkcjonowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach obejmuje:
- Wysoką jakość nauczania i efekty kształcenia.
- Efektywne działania wychowawcze i opiekuńcze.
- Rozwijanie bazy dydaktycznej.
- Skuteczne zarządzanie i dobrą organizację.
- Funkcjonowanie w środowisku lokalnym, wydajną współpracę z rodzicami i promocję szkoły.
I. Podnoszenie jakości nauczania i efektów kształcenia
Głównym celem pracy związanej z procesem dydaktycznym są wysokie efekty kształcenia, przygotowanie przedszkolaka do radzenia sobie w szkole a absolwenta szkoły do odnoszenia sukcesów w edukacji ponadpodstawowej i w dalszej perspektywie sukcesu zawodowego na rynku pracy. Zamierzamy wspierać kształcenie poprzez:
- pracę dydaktyczną na wysokim poziomie wspartą zajęciami pozalekcyjnymi, wyrównawczymi, specjalistycznymi, fakultatywnymi dobranymi do indywidualnych potrzeb dziecka;
- propagowanie nowoczesnych metod, szczególnie aktywnych i wykorzystujących technologię komputerową;
- ewaluację stosowanych metod i form pracy oraz realizowanych programów w aspekcie osiąganych wyników;
- wprowadzenie elementów oceniania kształtującego jako czynnika zwiększającego efektywność oddziaływań dydaktycznych;
- rozpoznanie różnych stylów uczenia i uwzględnianie ich w doborze metod pracy;
- organizację procesu kształcenia poprzez systematyczną analizę i ocenę pod kątem wspomagania procesów nauczania i uczenia się;
- promowanie pracy metodą projektu zarówno wśród nauczycieli jak i w pracy z uczniami;
- działania rozwijające przydatne kompetencje społeczne – takie jak umiejętność współpracy, kreatywne myślenie, uczenie się na błędach, odporność na stres, otwartość i poszukiwanie nowych rozwiązań;
- podejmowanie różnorodnych działań wpływających na zwiększenie motywacji uczniów i kształtowanie wiary we własne siły;
- analizę umiejętności i poziomu wiedzy uczniów pod kątem standardów edukacyjnych i przygotowanie programów naprawczych podnoszących efektywność kształcenia (prowadzenie zajęć fakultatywnych, efektywne wykorzystanie zastępstw, „spotkania trójstronne”- ustalenie indywidualnej ścieżki rozwoju i monitorowania postępów);
- organizacja szkoleń dla nauczycieli i rodziców dotyczących motywowania młodych ludzi do nauki;
- propagowanie i docenianie udziału uczniów w konkursach przedmiotowych i innych konkursach rozwijających zainteresowania uczniów, promocję uczniów wyróżniających się;
- wsparcie pedagogiczne i socjalne dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych oraz rodzin dotkniętych zubożeniem, bezrobociem;
- śledzenie losów absolwentów i badanie ich opinii na temat ukończonej szkoły;
- wspieranie i promowanie nauczyciela, który planuje i profesjonalnie organizuje swój warsztat pracy oraz nieustannie rozwija i dokształca się;
- przygotowanie ucznia do roli aktywnego uczestnika procesu uczenia się;
- dokształcanie nauczycieli w formie warsztatowej w zakresie efektywnego dialogu z uczniem i rodzicem, radzenia sobie z pojawiającymi się aktualnymi problemami edukacyjnymi i wychowawczymi;
- poszerzanie oferty edukacyjnej szkoły zgodnie z oczekiwaniami uczniów, nauczycieli i rodziców;
- stwarzanie uczniom i nauczycielom coraz lepszych warunków nauki i pracy poprzez rozwój bazy dydaktycznej;
- podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów przez indywidualizację procesu nauczania, zgodną z potrzebami i możliwościami uczniów;
- otoczenie szczególną opieką uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w tym:
- indywidualną pracę z uczniem mającym trudności w nauce,
- indywidualną pracę z uczniem zdolnym,
- efektywniejsze prowadzenie zajęć korekcyjno- kompensacyjnych, socjoterapeutycznych, rewalidacyjnych, logopedycznych oraz opiekuńczo- wychowawczych;
- budowanie systemu pracy z uczniem zdolnym – diagnozowanie predyspozycji, wsparcie w rozwijaniu uzdolnień, zapewnienie okazji do prezentacji osiągnięć i szansy odniesienia sukcesu.
II. Kontynuowanie i zwiększenie efektywności działań wychowawczych i opiekuńczych
„... Uczniowie zasługują na to, co najlepsze, a to, co rzucamy za siebie, za jakiś czas znajdujemy przed sobą. Jeśli szanujemy i akceptujemy uczniów, nauczymy ich szacunku i akceptacji, jeśli odrzucimy ich i źle traktujemy, w późniejszym życiu tak właśnie będą odnosić się do innych...”
Raymond M. Nakamura
„Zdrowe kierowanie klasą. Motywacja, komunikacja, dyscyplina"
Wychowanie, to dążenie do wszechstronnego rozwoju dziecka we wszystkich obszarach: emocjonalnym, umysłowym, społecznym i duchowym oraz troska o stwarzanie optymalnych warunków tego rozwoju. To proces, który rzutuje na całe życie i funkcjonowanie każdego człowieka.
W realizacji powyższych celów wszechstronnego wspierania młodych ludzi, w najbliższych latach położymy nacisk na następujące działania:
- podmiotowe traktowanie ucznia; rozwijanie przyjaznych, partnerskich relacji nauczyciel – uczeń;
- tworzenie klimatu wychowawczego sprzyjającego harmonijnemu rozwojowi ucznia;
- opracowanie partnerskiego programu współpracy z rodzicami, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci o specjalnych potrzebach rozwojowych;
- zapewnienie spójnych i jednolitych działań wychowawczych z zachowaniem zasady „hierarchiczności” (uczeń –rodzic, wychowawca, pedagog, dyrektor);
- tworzenie norm i zasad sprzyjających budowania szkoły wolnej od agresji i przemocy oraz środków psychoaktywnych i nikotyny;
- systematyczna praca nad budowaniem dobrych relacji i tworzeniem bliskich więzi jako czynników zmniejszających występowanie zachowań nieakceptowanych społecznie;
- wdrażanie i przestrzeganie procedur postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów demoralizacją;
- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły;
- rozumienie, zaspokajanie i wspieranie emocjonalnych i społecznych potrzeb uczniów;
- uczenie odpowiedzialności i samodyscypliny;
- tworzenie programu działań profilaktycznych i prozdrowotnych w postaci ciągłego, spójnego procesu wychowawczego zgodnego z potrzebami klientów szkoły;
- wdrażanie i przestrzeganie procedur postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów demoralizacją;
- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły;
- rozumienie, zaspokajanie i wspieranie emocjonalnych i społecznych potrzeb uczniów;
- uczenie odpowiedzialności i samodyscypliny;
- tworzenie programu działań profilaktycznych i prozdrowotnych w postaci ciągłego, spójnego procesu wychowawczego zgodnego z potrzebami klientów szkoły;
- prowadzenie profilaktycznych programów wychowawczych autorskich, lokalnych, ogólnopolskich, szkolenie nauczycieli w tym zakresie, współpraca z organizacjami, instytucjami i stowarzyszeniami działającymi w tym obszarze;
- właściwe zagospodarowanie czasu wolnego uczniów jako formy zapobiegania agresji i przestępczości – koła, kluby, świetlice, zabawy i dyskoteki, integrowanie rodziców wokół tych działań,
- wyposażenie nauczycieli w skuteczne narzędzia i metody pracy, pozwalające na poziomie klasy rozwiązywać trudności i konflikty (metoda wspólnej sprawy, metoda bez obwiniania, mediacje);
- podnoszenie kultury osobistej uczniów i zasad współżycia w szkole;
- rozwijanie umiejętności psychospołecznych, asertywności, efektywnej komunikacji, wiary w swoje możliwości, skutecznego rozwiązywania problemów itp.;
- nawiązanie kontaktów nauczycieli i uczniów z innymi szkołami;
- prowadzenie działań z obszaru doradztwa zawodowego;
- realizację różnorodnych programów integracyjnych w zespołach klasowych;
- pielęgnowanie właściwej atmosfery w kontaktach nauczyciel – uczeń, aby uczniowie bez lęku przychodzili na zajęcia, mieli zaufanie do nauczycieli, ale równocześnie okazywali pedagogom szacunek i poważanie;
- promowanie samorządności uczniowskiej i inicjatyw młodzieży;
- realizację programów ekologicznych i promujących zdrowy styl życia.
III. Rozwijanie bazy lokalowej i dydaktycznej
Właściwa baza lokalowa i dydaktyczna tworzy warunki nauki i pracy, które pozwalają realizować założone przez szkołę cele dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. W tej dziedzinie zamierzamy dążyć do:
- funkcjonalnego wykorzystania pomieszczeń budynku szkoły i ciągłej troski o ich dobry standard;
- odpowiedniego zagospodarowania otoczenia szkoły, terenów zielonych;
- wzbogacania księgozbioru biblioteki o lektury i inną literaturę dla uczniów i nauczycieli – propagowanie czytelnictwa wśród młodych ludzi;
- doposażenie świetlicy szkolnej w gry, układanki, klocki, sprzęt komputerowy – pozwalający uatrakcyjnić dzieciom oczekiwanie na zajęcia lub powrót do domu;
- doposażenie pracowni tematycznych w odpowiednie pomoce – z biologii, fizyki, geografii, języków obcych;
- dalszej informatyzacji szkoły i wzbogacenia jej o nowy sprzęt i oprogramowanie edukacyjne;
- propagowanie oddziaływań polisensorycznych - powiększanie zasobów różnorodnych pomocy dydaktycznych;
- doposażenie w pomoce sal do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, logopedycznych, terapeutycznych;
- utworzenie i wyposażenie pracowni integracji sensorycznej – zapewnienie uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi warunków usprawniania i wyrównywania deficytów rozwojowych;
- organizacja miejsc relaksu i budowania relacji – stworzenie w holach kącików rozmów (pufy, hamaki, sofy);
- wymiany lub odnowienia istniejących sprzętów i pomocy szkolnych;
- dbałości o wystrój wnętrza budynku – np. akcja ukwiecania szkoły – adopcja roślin zielonych;
- udział w projektach, pozwalających na pozyskanie dodatkowych środków zarówno na wyposażenie szkoły jak i organizację zajęć wspierających rozwój każdego dziecka;
- zakup pomocy i sprzętu pozwalającego na rozwijanie kompetencji informatycznych, kodowania, programowania dla dzieci z przedszkola i szkoły.
IV. Zarządzanie i organizacja
Szkoła sprawnie i efektywnie funkcjonująca musi być dobrze zarządzana. „Szkoła dobrze zorganizowana” to taka instytucja edukacyjno – wychowawcza, w której zrobiono wszystko co możliwe, by stworzyć optymalne warunki rozwoju i sukcesu każdemu uczniowi. To taki układ społeczności ludzkiej, w którym szanowane są uprawnienia, ale także egzekwowane obowiązki i odpowiedzialność każdego z jej członków.
Proponowane rozwiązania to:
- stworzenie jednolitych zasad komunikacji – określenie sposobu przekazywania informacji uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom;
- sprawny i skuteczny nadzór pedagogiczny sprzyjający podwyższaniu jakości pracy, którego zasady są czytelne i znane nauczycielom;
- wewnętrzny pomiar jakości pracy szkoły wskazujący mocne strony szkoły oraz jej problemy;
- wspieranie kadry w podnoszeniu jakości jej pracy poprzez tworzenie szans rozwoju, motywowanie do doskonalenia zawodowego, organizowanie opieki nad początkującymi nauczycielami, nadzorowanie i ocenianie pracy każdego nauczyciela, docenianie sukcesów i eliminację niedociągnięć nauczycieli;
- preferowanie warsztatowych form szkolenia dostosowanych do aktualnych problemów i potrzeb szkolnych;
- stała praca nad zintegrowaniem zespołów nauczycieli i wypracowaniem przejrzystych standardów współpracy;
- kontynuowanie i rozwijanie działalności zespołów zadaniowych jako skutecznej metody rozwiązywania problemów;
- otoczenie szczególną opieką młodych nauczycieli, zwłaszcza stażystów oraz kontraktowych, wymaganie od opiekunów stażu zaangażowania i pomocy młodym nauczycielom;
- inspirowanie i wspieranie nauczycieli z dłuższym stażem, zwłaszcza dyplomowanych, zachęcając do uczestnictwa w różnych formach doskonalenia zawodowego w celu uniknięcia tzw. syndromu „wypalenia zawodowego”
- stosowanie systemu oceniania nauczycieli, który będzie dostarczać informacji o jakości ich pracy i wpływać na ich rozwój zawodowy;
- zachęcanie nauczycieli do tworzenia i wdrażania ciekawych programów autorskich i innowacji pedagogicznych;
- ścisła współpraca z instytucjami wspierającymi edukację młodzieży.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożejowicach ma być szkołą nowoczesnego zarządzania, skutecznych działań marketingowych i szeroko rozumianej promocji, z priorytetowym cel jakim jest dobro ucznia.
V. Funkcjonowanie w środowisku lokalnym, współpraca z rodzicami i promocja szkoły.
Społeczność szkolna, którą tworzą nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie może nie tylko czerpać z zasobów środowiska lokalnego, ale także znacząco na nie oddziaływać. Naszym celem jest tworzenie cenionej w środowisku lokalnym placówki, do której mieszkańcy pobliskich miejscowości będą chętnie zapisywać swoje dzieci. Planowane działania to między innymi:
- kształtowanie pozytywnego wizerunku placówki i upowszechnianie osiągnięć w środowisku;
- troska, by współpracujący ze szkołą rodzic czuł się akceptowany, ważny, kompetentny, emocjonalnie bezpieczny;
- promocja i upowszechnienie informacji o ofercie edukacyjnej oraz podejmowanych działaniach i osiągnięciach w lokalnych mediach;
- promocja szkoły w celu pozyskania nowych uczniów – wysoki poziom osiągnięć edukacyjnych, efektywne nauczanie i wychowanie, troska o każdego ucznia – jako czynniki skutkujące coraz większą liczbą dzieci uczęszczających do ZSP w Bożejowicach i konkurencyjnością placówki dla szkół miejskich;
- dbałość o przyjazną atmosferę, znajomość każdego dziecka, kultywowanie dotychczasowych i tworzenie nowych tradycji jako wyznaczników atrakcyjności i konkurencyjności placówki;
- czynne włączanie się szkoły w lokalne inicjatywy o charakterze kulturalnym;
- współpraca ze środowiskiem lokalnym podczas organizacji imprez środowiskowych;
- analiza postrzegania szkoły w środowisku lokalnym, np. ankiety dla rodziców i uczniów w ramach przeprowadzanej ewaluacji wewnątrzszkolnej.
5. Podsumowanie
Ujęte w „Koncepcji funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach” zamierzenia, uwagi i pomysły nie wyczerpują tematyki żadnego z wymienionych obszarów. Prezentowana koncepcja ma wyznaczać jedynie zarys zamierzonych kierunków i przestrzeni działań. Cele ujęte w koncepcji wymagają współdziałania grona pedagogicznego, pracowników obsługi i administracji, twórczej, zespołowej, odpowiedzialnej pracy na rzecz rozwoju uczniów. Będziemy dążyć aby każdy nauczyciel, pracujący w ZSP w Bożejowicach był autorytetem, doradcą i przewodnikiem dla młodego człowieka.
Pragniemy by każdy uczeń miał zapewnione warunki rozwoju umiejętności i postaw, które są niezbędne w dalszym etapie nauki i życia oraz kształtują wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.
„Bądź zmianą, którą chcesz widzieć u innych”.
Mahatma Gandhi
- Wstęp
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Bożejowicach zmienia się i dąży w kierunku budowania placówki postępowej, bezpiecznej, cieszącej się dobrą opinią w środowisku lokalnym. Rozbudowana i dobrze wyposażona baza lokalowa, wprowadzone środki zwiększające bezpieczeństwo, unowocześnienie w zakresie prowadzenia edukacji zdalnej poprzez wprowadzenie dziennika elektronicznego i platformy Microsoft Office, aktualizacja dokumentacji szkolnej, działania profilaktyczne i integrujące społeczność szkolną – tworzą dobre warunki do dalszego dynamicznego rozwoju szkoły i tworzenia nowoczesnej, dbającej o każde dziecko placówki.
To proces zmian z poszanowaniem tego co do tej pory było wartościowe i dobre, obowiązującego w placówce systemu wartości, tradycji, zwyczajów i uznawanych autorytetów. Równocześnie rozpoczynamy proces budowania placówki nowoczesnej, realizującej postępowe idee w sferze dydaktyki, wychowania i profilaktyki, cieszącej się zaufaniem rodziców, osiągającej wysokie wyniki edukacyjne, takiej w której nauczyciele, dzieci i ich rodzice czują się ważnymi partnerami, szanującymi się wzajemnie. Projektując pracę na kolejne pięć lat będziemy eliminować słabe strony pracy szkoły, rozwijać jej atuty w oparciu o wypracowane i uznawane wartości.
Za priorytet w pracy przyjęto zapewnienie poczucia bezpieczeństwa wszystkim dzieciom a ich bliskim przekonania, że oddając pod naszą opiekę swoje dziecko gwarantują mu najlepsze warunki bezpiecznego, wszechstronnego rozwoju. Szkoła zapewniająca poczucie pełnego bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego to podstawowe oczekiwanie ze strony każdego rodzica powierzającego swoje dziecko tej instytucji. To kierunek działań, które zamierzamy kontynuować w przyszłości, zarówno w obszarze bezpieczeństwa fizycznego jak i emocjonalnego. To niezbędny warunek rozwoju zarówno szkoły, przedszkola jak i każdego dziecka uczęszczającego do tych placówek.
Staramy się tworzyć taką instytucję w której z troską i poczuciem ogromnej odpowiedzialności, będą dostrzegane potrzeby każdego dziecka zarówno tego ze specjalnymi potrzebami, niepełnosprawnością, jak i tego wybitnie uzdolnionego czy też tego ze średnim potencjałem, niesprawiającego problemów wychowawczych.
Najistotniejszym elementem, który zamierzamy wprowadzić w szkole jest wszechstronnie rozumiana ,, jakość ”. Działania będą skierowane na całościowy rozwój osobowy uczniów i profesjonalny rozwój nauczycieli, na tworzenie właściwego klimatu sprzyjającego rozwojowi szkoły, którą tworzą. Szkoła powinna być ,,organizacją uczącą się”, organizacją, która stale poszukuje sposobów poprawy poprzez nieustanny proces zespołowej refleksji, oceny dokonań, tworzenia wizji, zasad postępowania i struktur oraz doskonalenia pracowników z myślą o dobru uczniów i rodziców. Chcemy zapewnić członkom społeczności szkolnej bezpieczne warunki pracy i nauki, stworzyć dobry klimat i motywować do osiągania coraz lepszych wyników i efektów.
Koncepcja pracy oparta jest na podtrzymywaniu mocnych stron szkoły i przedszkola, które wchodzą w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. Projekt placówki bezpiecznej, otwartej na potrzeby dzieci i uczniów, o wysokim poziomie nauczania, spełniającej oczekiwania rodziców i nauczycieli, będzie gwarantem sukcesu i wysokiej jakości usług oświatowych.
2. Aktualna sytuacja placówki
Nazwa: Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bożejowicach
W Zespole funkcjonują:
3 oddziały przedszkolne: grupa 3-4 latków, grupa 4-5 latków i grupa 5-6 latków
3 oddziały w edukacji wczesnoszkolnej – klasy I – III (I etap edukacyjny)
5 oddziałów szkolnych – klasy IV – VIII ( II etap edukacyjny).
Ilość uczniów: 221 w tym 152 uczniów w szkole i 69 dzieci w przedszkolu.
Środowisko z którego pochodzą uczniowie jest dość zróżnicowane pod względem sytuacji socjalnej i związanej z zatrudnieniem rodziców, w większość są to mieszkańcy Otoku, Bożejowic i Rakowic, jest też grupa młodych ludzi spoza rejonu szkoły.
Nauczyciele
Grono pedagogiczne, realizujące programy dydaktyczne, wychowawcze i profilaktyczne składa się z 28 nauczycieli. Wszyscy nauczyciele posiadają wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym, kilku posiada kwalifikacje do nauki więcej niż jednego przedmiotu. Prawie połowa nauczycieli zatrudniona jest w innych placówkach, a w ZSP w Bożejowicach realizuje kilka godzin w swojej specjalizacji. Jest to czynnik który z jednej strony można postrzegać jako zasób - uczniowie mają szansę korzystać z wiedzy i umiejętności specjalistów i pasjonatów w swojej dziedzinie, z drugiej strony jest to pewne ograniczenie, gdyż te osoby związane są przede wszystkim ze swoimi macierzystymi szkołami. Kadra pedagogiczna jest w większości zespołem ludzi doświadczonych, ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego, równocześnie ambitnych, otwartych na nowy sposób myślenia i działania, rozumiejących potrzebę kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności.
Baza szkoły
Zespół Szkolno-Przedszkolny mieści się w rozbudowanym o nowe skrzydła, historycznym budynku, z przylegającym do niego kompleksem boisk i placem zabaw. W szkole znajduje się:
- 8 przestronnych sal lekcyjnych i trzy sale przedszkolne,
- biblioteka,
- pracownia komputerowa z 25 stanowiskami,
- nowoczesna hala sportowa z zapleczem ( szatniami, natryskami, magazynkiem na sprzęt, pokojem nauczyciela wychowania fizycznego),
- świetlica,
- gabinet pedagoga/salka terapeutyczna,
- gabinet terapii logopedycznej,
- przestronne hole, w których znajdują się szafki szatniowe.
W przedszkolu dzieci przebywają w trzech salach dydaktycznych, z przylegającą łazienką i niewielką szatnią.
Przedszkolaki i uczniowie korzystają z przyległego kompleksu boisk „Orlik” i placu zabaw.
Teren szkoły jest zagospodarowany i ogrodzony.
Szkoła i Przedszkole są placówkami nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny. W prawie wszystkich salach znajdują się zamontowane na stałe projektory komputerowe lub monitory interaktywne. Nauczyciele mają do dyspozycji dwie tablice interaktywne.
Wysoki standard bazy dydaktycznej jest gwarantem efektywnej realizacji zadań edukacyjnych i wychowawczych, a zarazem zapewnia optymalne warunki rozwoju uczących się dzieci. Szkoła i Przedszkole w Bożejowicach to placówki zadbane, estetyczne, przyjazne a przede wszystkim bezpieczne – miejsce, do którego młodzi ludzie chętnie uczęszczają.
3. Analiza sytuacji szkoły i przedszkola
Mocne strony ZSP w Bożejowicach
Słabe strony szkoły i przedszkola
1. Doskonała baza szkoły;
2. Dobre wyposażenie i zasób pomocy dydaktycznych;
3.Wysokie kwalifikacje kadry pedagogicznej;
4. Oferta zajęć spełniająca oczekiwania uczniów;
5. Dobrze skonstruowany i dostosowany do potrzeb odbiorców Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły;
6. Prowadzenie diagnoz na wejściu i na ich podstawie planowanie dalszej pracy;
7. Prowadzenie wewnętrznej ewaluacji pracy szkoły i wyciąganie wniosków do planowania dalszych działań;
8. Bogaty program i wysoki poziom merytoryczny imprez, przedsięwzięć
i projektów szkolnych i przedszkolnych takich jak „ Pasowanie na ucznia”, Święto Niepodległości”, „Dzień Ziemi”, „Dzień Babci i Dzień Dziadka”, „Bal karnawałowy”, „Mikołajki”;
9. Duża liczba kandydatów do przedszkola;
10. Sukcesy uczniów w zawodach sportowych i konkursach tematycznych;
11. Pozytywny wizerunek szkoły w środowisku lokalnym;
12. Estetyczne, czyste i zadbane pomieszczenia szkolne i sale lekcyjne;
13. Zapewnienie opieki uczniom w świetlicy szkolnej;
14. Uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych, szczególnie osób niepełnosprawnych poprzez realizację różnorodnych akcji i przedsięwzięć charytatywnych i pomocowych;
15. Dobra współpraca z instytucjami lokalnymi;
16. Dobre zaplecze do prowadzenia zajęć sportowych i zajęć rozwijających zainteresowania.
1. Znikomy procent nauczycieli stosuje elementy oceniania kształtującego;
2. Zbyt mało działań i przedsięwzięć realizowanych jest poprzez projekty angażujące większą grupę nauczycieli;
3. Słaba współpraca zespołu nauczycieli i potrzeba wdrożenia działań integrujących kadrę i poprawiających relacje interpersonalne;
4. Działania w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wymagają usprawnienia, niewystarczająca ilość zajęć specjalistycznych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych;
5. Zwiększenie zakresu dokonywania ewaluacji swojej pracy – badanie osiągnięć uczniów, dokładna analiza i wyciąganie wniosków do dalszej pracy, tworzenie i wdrażanie działań naprawczych zwiększających efektywność uczenia;
6. Praca z uczniem zdolnym - niewielka ilość laureatów w konkursach na szczeblu wyższym niż szkolny;
7. Podejmowanie działań w obszarze pracy wychowawczej (zwiększanie kompetencji wychowawców w zakresie radzenia sobie z trudnościami, przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym w kontakcie bezpośrednim i zapośredniczonym, budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku, systematyczne diagnozowanie środowiska);
8. Zadowalający poziom zaangażowania rodziców i ich współpracy ze szkołą;
9. Niska motywacja niektórych uczniów do nauki;
10. Funkcjonowanie systemu wspierania zainteresowań i uzdolnień;
11. Dzielenie się wiedzą i wymiana doświadczeń w ramach zespołów nauczycielskich, lekcji otwartych;
12. Zbyt małe zaangażowanie młodzieży
w tworzenie szkolnej rzeczywistości
w ramach przedsięwzięć Samorządu; Uczniowskiego, wolontariat;
13. Promowanie zdrowego stylu życia w oparciu o bazę szkoły;
14. Duża grupa nauczycieli realizująca kilka godzin dydaktycznych i związana z innymi placówkami.
4. Koncepcja funkcjonowania placówki
„Pierwszą rzeczą musi być zawsze dobro dziecka. Ono musi się czuć kochane, ale musi też czuć się bezpiecznie. Wiedzieć, co może, a czego nie wolno mu robić.”
Jan Paweł II
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożejowicach ma być szkołą o wysokiej „JAKOŚCI”, szkołą dialogu i efektywnej komunikacji, miejscem bezpiecznym i przyjaznym, ukierunkowanym na potrzeby ucznia, jego środowiska rodzinnego i lokalnego. Jednocześnie pielęgnującym klimat twórczego działania i zapewniającym warunki wszechstronnego rozwoju. Każde dziecko uczęszczające do ZSP w Bożejowicach będzie miało szansę osiągnąć wysoką jakość rozwoju zarówno w sferze poznawczej, emocjonalnej jak i społecznej, zostać mistrzem na miarę swoich możliwości.
Jednym z ważnych kryteriów sukcesu placówki oświatowej jest partnerstwo i aktywne uczestnictwo rodziców w życiu szkoły. Tą zasadą dialogu i współpracy zamierzamy kierować się w codziennej pracy.
Szkoła i Przedszkole mają być placówką efektywną w nauczaniu i wychowaniu, bezpieczną i zdrową, rozwijającą i przygotowującą do życia, otwartą, demokratyczną, twórczą, zaangażowaną w lokalność, współpracującą z podmiotami służącymi rozwojowi uczniów, szkołą z klimatem, zakorzenioną w tradycji i otwartą na nowoczesność – szkołą i przedszkolem z własnym obliczem.
Priorytety pracy na najbliższe lata to:
- Wszechstronny i harmonijny rozwój ucznia oraz wyposażenie go w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu na dalszym etapie kształcenia.
- Stwarzanie uczniom warunków, umożliwiających rozwijanie uzdolnień, zainteresowań oraz poszerzanie wiedzy, kompensowanie słabiej funkcjonujących obszarów.
- Podejmowanie efektywnych działań wychowawczych eliminujących zagrożenia i wzmacniających właściwe zachowania uczniów.
- Kreowanie w środowisku lokalnym pozytywnych postaw wobec placówki i zachodzących w niej procesów.
- Systematyczne podnoszenie jakości pracy szkoły i zapewnienie wysokiego standardu usług edukacyjnych.
Misja szkoły opierać się będzie na:
- wychowaniu dobrego, kulturalnego, wykształconego, odpowiedzialnego człowieka, który osiągnie sukces w życiu rodzinnym, społecznym i zawodowym;
- przygotowaniu absolwenta wyposażonego w rzetelną wiedzę i umiejętność wykorzystywania posiadanych wiadomości do rozwiązywania problemów;
- wychowaniu ucznia społecznie aktywnego, tolerancyjnego, wrażliwego na potrzeby drugiego człowieka, znającego zasady obowiązujące w społeczeństwach demokratycznych z poszanowaniem praw człowieka;
- wychowaniu młodego człowieka odpowiedzialnego za podejmowane decyzje, cechującego się wysoką kulturą osobistą, szanującego tradycję i kulturę własnego narodu, a także innych kultur;
- wyposażonego w umiejętności efektywnej komunikacji i budowania wartościowych kontaktów interpersonalnych;
- wypracowaniu nawyku pracy nad sobą, wzbudzaniu zainteresowań, rozwijaniu zdolności;
- promowaniu zdrowego stylu życia;
- eliminowaniu agresji i zachowań szkodliwych społecznie;
- przygotowaniu do aktywnego udziału w życiu kulturalnym;
- wykształceniu ucznia o wysokim poziomie wiedzy i przydatnych umiejętności;
- wykształceniu ucznia samodzielnego, poszukującego i otwartego na wiedzę i zmieniającą się rzeczywistość.
Wizja szkoły:
„Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bożejowicach nowoczesną placówką, znaną w środowisku jako miejsce oferujące usługi edukacyjne na wysokim poziomie, łączącą tradycję z nowoczesnością, dla której uczeń jest najważniejszy”.
Szkoła Podstawowa w Bożejowicach to:
- Szkoła, w której każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania i talenty po to, by twórczo rozwiązywać różnorodne problemy, prowadzić pracę samokształceniową, a przede wszystkim wierzyć we własne siły i możliwości.
- Szkoła, w której każdy uczeń czuje się bezpieczny i doceniony, zawsze może oczekiwać pomocy i akceptacji ze strony nauczycieli i swoich rówieśników.
- Szkoła, w której pracownicy i uczniowie mają zapewnione bardzo dobre warunki podczas wszystkich zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz podczas przerw.
- Szkoła, w której uczniowie, opuszczają budynek szkoły, by w naturalnym środowisku zgłębiać tajemnice świata przyrody, zjawiska fizyczne, wyjeżdżają na wycieczki, by poznawać najbliższą okolicę i ciekawe zakątki naszego kraju, korzystają z kina, teatru, muzeum, itp.
- Szkoła, w której nauczyciele mają nowoczesne pomoce dydaktyczne, bardzo dobrze wyposażone pracownie, miejsce do przygotowania się do lekcji i pracy zespołowej, zabezpieczone warunki do rozwoju, podnoszenia kwalifikacji i są dobrze wynagradzani za swoją pracę.
- Szkoła, wokół której znajdują się bezpieczne, zorganizowane miejsca, służące do aktywnego wypoczynku, relaksu podczas przerw międzylekcyjnych.
Stąd też koncepcja funkcjonowania Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach obejmuje:
- Wysoką jakość nauczania i efekty kształcenia.
- Efektywne działania wychowawcze i opiekuńcze.
- Rozwijanie bazy dydaktycznej.
- Skuteczne zarządzanie i dobrą organizację.
- Funkcjonowanie w środowisku lokalnym, wydajną współpracę z rodzicami i promocję szkoły.
I. Podnoszenie jakości nauczania i efektów kształcenia
Głównym celem pracy związanej z procesem dydaktycznym są wysokie efekty kształcenia, przygotowanie przedszkolaka do radzenia sobie w szkole a absolwenta szkoły do odnoszenia sukcesów w edukacji ponadpodstawowej i w dalszej perspektywie sukcesu zawodowego na rynku pracy. Zamierzamy wspierać kształcenie poprzez:
- pracę dydaktyczną na wysokim poziomie wspartą zajęciami pozalekcyjnymi, wyrównawczymi, specjalistycznymi, fakultatywnymi dobranymi do indywidualnych potrzeb dziecka;
- propagowanie nowoczesnych metod, szczególnie aktywnych i wykorzystujących technologię komputerową;
- ewaluację stosowanych metod i form pracy oraz realizowanych programów w aspekcie osiąganych wyników;
- wprowadzenie elementów oceniania kształtującego jako czynnika zwiększającego efektywność oddziaływań dydaktycznych;
- rozpoznanie różnych stylów uczenia i uwzględnianie ich w doborze metod pracy;
- organizację procesu kształcenia poprzez systematyczną analizę i ocenę pod kątem wspomagania procesów nauczania i uczenia się;
- promowanie pracy metodą projektu zarówno wśród nauczycieli jak i w pracy z uczniami;
- działania rozwijające przydatne kompetencje społeczne – takie jak umiejętność współpracy, kreatywne myślenie, uczenie się na błędach, odporność na stres, otwartość i poszukiwanie nowych rozwiązań;
- podejmowanie różnorodnych działań wpływających na zwiększenie motywacji uczniów i kształtowanie wiary we własne siły;
- analizę umiejętności i poziomu wiedzy uczniów pod kątem standardów edukacyjnych i przygotowanie programów naprawczych podnoszących efektywność kształcenia (prowadzenie zajęć fakultatywnych, efektywne wykorzystanie zastępstw, „spotkania trójstronne”- ustalenie indywidualnej ścieżki rozwoju i monitorowania postępów);
- organizacja szkoleń dla nauczycieli i rodziców dotyczących motywowania młodych ludzi do nauki;
- propagowanie i docenianie udziału uczniów w konkursach przedmiotowych i innych konkursach rozwijających zainteresowania uczniów, promocję uczniów wyróżniających się;
- wsparcie pedagogiczne i socjalne dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych oraz rodzin dotkniętych zubożeniem, bezrobociem;
- śledzenie losów absolwentów i badanie ich opinii na temat ukończonej szkoły;
- wspieranie i promowanie nauczyciela, który planuje i profesjonalnie organizuje swój warsztat pracy oraz nieustannie rozwija i dokształca się;
- przygotowanie ucznia do roli aktywnego uczestnika procesu uczenia się;
- dokształcanie nauczycieli w formie warsztatowej w zakresie efektywnego dialogu z uczniem i rodzicem, radzenia sobie z pojawiającymi się aktualnymi problemami edukacyjnymi i wychowawczymi;
- poszerzanie oferty edukacyjnej szkoły zgodnie z oczekiwaniami uczniów, nauczycieli i rodziców;
- stwarzanie uczniom i nauczycielom coraz lepszych warunków nauki i pracy poprzez rozwój bazy dydaktycznej;
- podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności uczniów przez indywidualizację procesu nauczania, zgodną z potrzebami i możliwościami uczniów;
- otoczenie szczególną opieką uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w tym:
- indywidualną pracę z uczniem mającym trudności w nauce,
- indywidualną pracę z uczniem zdolnym,
- efektywniejsze prowadzenie zajęć korekcyjno- kompensacyjnych, socjoterapeutycznych, rewalidacyjnych, logopedycznych oraz opiekuńczo- wychowawczych;
- budowanie systemu pracy z uczniem zdolnym – diagnozowanie predyspozycji, wsparcie w rozwijaniu uzdolnień, zapewnienie okazji do prezentacji osiągnięć i szansy odniesienia sukcesu.
II. Kontynuowanie i zwiększenie efektywności działań wychowawczych i opiekuńczych
„... Uczniowie zasługują na to, co najlepsze, a to, co rzucamy za siebie, za jakiś czas znajdujemy przed sobą. Jeśli szanujemy i akceptujemy uczniów, nauczymy ich szacunku i akceptacji, jeśli odrzucimy ich i źle traktujemy, w późniejszym życiu tak właśnie będą odnosić się do innych...”
Raymond M. Nakamura
„Zdrowe kierowanie klasą. Motywacja, komunikacja, dyscyplina
Wychowanie, to dążenie do wszechstronnego rozwoju dziecka we wszystkich obszarach: emocjonalnym, umysłowym, społecznym i duchowym oraz troska o stwarzanie optymalnych warunków tego rozwoju. To proces, który rzutuje na całe życie i funkcjonowanie każdego człowieka.
W realizacji powyższych celów wszechstronnego wspierania młodych ludzi, w najbliższych latach położymy nacisk na następujące działania:
- podmiotowe traktowanie ucznia; rozwijanie przyjaznych, partnerskich relacji nauczyciel – uczeń;
- tworzenie klimatu wychowawczego sprzyjającego harmonijnemu rozwojowi ucznia;
- opracowanie partnerskiego programu współpracy z rodzicami, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci o specjalnych potrzebach rozwojowych;
- zapewnienie spójnych i jednolitych działań wychowawczych z zachowaniem zasady „hierarchiczności” (uczeń –rodzic, wychowawca, pedagog, dyrektor);
- tworzenie norm i zasad sprzyjających budowania szkoły wolnej od agresji i przemocy oraz środków psychoaktywnych i nikotyny;
- systematyczna praca nad budowaniem dobrych relacji i tworzeniem bliskich więzi jako czynników zmniejszających występowanie zachowań nieakceptowanych społecznie;
- wdrażanie i przestrzeganie procedur postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów demoralizacją;
- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły;
- rozumienie, zaspokajanie i wspieranie emocjonalnych i społecznych potrzeb uczniów;
- uczenie odpowiedzialności i samodyscypliny;
- tworzenie programu działań profilaktycznych i prozdrowotnych w postaci ciągłego, spójnego procesu wychowawczego zgodnego z potrzebami klientów szkoły;
- wdrażanie i przestrzeganie procedur postępowania w sytuacji zagrożenia uczniów demoralizacją;
- zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły;
- rozumienie, zaspokajanie i wspieranie emocjonalnych i społecznych potrzeb uczniów;
- uczenie odpowiedzialności i samodyscypliny;
- tworzenie programu działań profilaktycznych i prozdrowotnych w postaci ciągłego, spójnego procesu wychowawczego zgodnego z potrzebami klientów szkoły;
- prowadzenie profilaktycznych programów wychowawczych autorskich, lokalnych, ogólnopolskich, szkolenie nauczycieli w tym zakresie, współpraca z organizacjami, instytucjami i stowarzyszeniami działającymi w tym obszarze;
- właściwe zagospodarowanie czasu wolnego uczniów jako formy zapobiegania agresji i przestępczości – koła, kluby, świetlice, zabawy i dyskoteki, integrowanie rodziców wokół tych działań,
- wyposażenie nauczycieli w skuteczne narzędzia i metody pracy, pozwalające na poziomie klasy rozwiązywać trudności i konflikty (metoda wspólnej sprawy, metoda bez obwiniania, mediacje);
- podnoszenie kultury osobistej uczniów i zasad współżycia w szkole;
- rozwijanie umiejętności psychospołecznych, asertywności, efektywnej komunikacji, wiary w swoje możliwości, skutecznego rozwiązywania problemów itp.;
- nawiązanie kontaktów nauczycieli i uczniów z innymi szkołami;
- prowadzenie działań z obszaru doradztwa zawodowego;
- realizację różnorodnych programów integracyjnych w zespołach klasowych;
- pielęgnowanie właściwej atmosfery w kontaktach nauczyciel – uczeń, aby uczniowie bez lęku przychodzili na zajęcia, mieli zaufanie do nauczycieli, ale równocześnie okazywali pedagogom szacunek i poważanie;
- promowanie samorządności uczniowskiej i inicjatyw młodzieży;
- realizację programów ekologicznych i promujących zdrowy styl życia.
III. Rozwijanie bazy lokalowej i dydaktycznej
Właściwa baza lokalowa i dydaktyczna tworzy warunki nauki i pracy, które pozwalają realizować założone przez szkołę cele dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. W tej dziedzinie zamierzamy dążyć do:
- funkcjonalnego wykorzystania pomieszczeń budynku szkoły i ciągłej troski o ich dobry standard;
- odpowiedniego zagospodarowania otoczenia szkoły, terenów zielonych;
- wzbogacania księgozbioru biblioteki o lektury i inną literaturę dla uczniów i nauczycieli – propagowanie czytelnictwa wśród młodych ludzi;
- doposażenie świetlicy szkolnej w gry, układanki, klocki, sprzęt komputerowy – pozwalający uatrakcyjnić dzieciom oczekiwanie na zajęcia lub powrót do domu;
- doposażenie pracowni tematycznych w odpowiednie pomoce – z biologii, fizyki, geografii, języków obcych;
- dalszej informatyzacji szkoły i wzbogacenia jej o nowy sprzęt i oprogramowanie edukacyjne;
- propagowanie oddziaływań polisensorycznych - powiększanie zasobów różnorodnych pomocy dydaktycznych;
- doposażenie w pomoce sal do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych, logopedycznych, terapeutycznych;
- utworzenie i wyposażenie pracowni integracji sensorycznej – zapewnienie uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi warunków usprawniania i wyrównywania deficytów rozwojowych;
- organizacja miejsc relaksu i budowania relacji – stworzenie w holach kącików rozmów (pufy, hamaki, sofy);
- wymiany lub odnowienia istniejących sprzętów i pomocy szkolnych;
- dbałości o wystrój wnętrza budynku – np. akcja ukwiecania szkoły – adopcja roślin zielonych;
- udział w projektach, pozwalających na pozyskanie dodatkowych środków zarówno na wyposażenie szkoły jak i organizację zajęć wspierających rozwój każdego dziecka;
- zakup pomocy i sprzętu pozwalającego na rozwijanie kompetencji informatycznych, kodowania, programowania dla dzieci z przedszkola i szkoły.
IV. Zarządzanie i organizacja
Szkoła sprawnie i efektywnie funkcjonująca musi być dobrze zarządzana. „Szkoła dobrze zorganizowana” to taka instytucja edukacyjno – wychowawcza, w której zrobiono wszystko co możliwe, by stworzyć optymalne warunki rozwoju i sukcesu każdemu uczniowi. To taki układ społeczności ludzkiej, w którym szanowane są uprawnienia, ale także egzekwowane obowiązki i odpowiedzialność każdego z jej członków.
Proponowane rozwiązania to:
- stworzenie jednolitych zasad komunikacji – określenie sposobu przekazywania informacji uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom;
- sprawny i skuteczny nadzór pedagogiczny sprzyjający podwyższaniu jakości pracy, którego zasady są czytelne i znane nauczycielom;
- wewnętrzny pomiar jakości pracy szkoły wskazujący mocne strony szkoły oraz jej problemy;
- wspieranie kadry w podnoszeniu jakości jej pracy poprzez tworzenie szans rozwoju, motywowanie do doskonalenia zawodowego, organizowanie opieki nad początkującymi nauczycielami, nadzorowanie i ocenianie pracy każdego nauczyciela, docenianie sukcesów i eliminację niedociągnięć nauczycieli;
- preferowanie warsztatowych form szkolenia dostosowanych do aktualnych problemów i potrzeb szkolnych;
- stała praca nad zintegrowaniem zespołów nauczycieli i wypracowaniem przejrzystych standardów współpracy;
- kontynuowanie i rozwijanie działalności zespołów zadaniowych jako skutecznej metody rozwiązywania problemów;
- otoczenie szczególną opieką młodych nauczycieli, zwłaszcza stażystów oraz kontraktowych, wymaganie od opiekunów stażu zaangażowania i pomocy młodym nauczycielom;
- inspirowanie i wspieranie nauczycieli z dłuższym stażem, zwłaszcza dyplomowanych, zachęcając do uczestnictwa w różnych formach doskonalenia zawodowego w celu uniknięcia tzw. syndromu „wypalenia zawodowego”
- stosowanie systemu oceniania nauczycieli, który będzie dostarczać informacji o jakości ich pracy i wpływać na ich rozwój zawodowy;
- zachęcanie nauczycieli do tworzenia i wdrażania ciekawych programów autorskich i innowacji pedagogicznych;
- ścisła współpraca z instytucjami wspierającymi edukację młodzieży.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożejowicach ma być szkołą nowoczesnego zarządzania, skutecznych działań marketingowych i szeroko rozumianej promocji, z priorytetowym cel jakim jest dobro ucznia.
V. Funkcjonowanie w środowisku lokalnym, współpraca z rodzicami i promocja szkoły.
Społeczność szkolna, którą tworzą nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie może nie tylko czerpać z zasobów środowiska lokalnego, ale także znacząco na nie oddziaływać. Naszym celem jest tworzenie cenionej w środowisku lokalnym placówki, do której mieszkańcy pobliskich miejscowości będą chętnie zapisywać swoje dzieci. Planowane działania to między innymi:
- kształtowanie pozytywnego wizerunku placówki i upowszechnianie osiągnięć w środowisku;
- troska, by współpracujący ze szkołą rodzic czuł się akceptowany, ważny, kompetentny, emocjonalnie bezpieczny;
- promocja i upowszechnienie informacji o ofercie edukacyjnej oraz podejmowanych działaniach i osiągnięciach w lokalnych mediach;
- promocja szkoły w celu pozyskania nowych uczniów – wysoki poziom osiągnięć edukacyjnych, efektywne nauczanie i wychowanie, troska o każdego ucznia – jako czynniki skutkujące coraz większą liczbą dzieci uczęszczających do ZSP w Bożejowicach i konkurencyjnością placówki dla szkół miejskich;
- dbałość o przyjazną atmosferę, znajomość każdego dziecka, kultywowanie dotychczasowych i tworzenie nowych tradycji jako wyznaczników atrakcyjności i konkurencyjności placówki;
- czynne włączanie się szkoły w lokalne inicjatywy o charakterze kulturalnym;
- współpraca ze środowiskiem lokalnym podczas organizacji imprez środowiskowych;
- analiza postrzegania szkoły w środowisku lokalnym, np. ankiety dla rodziców i uczniów w ramach przeprowadzanej ewaluacji wewnątrzszkolnej.
5. Podsumowanie
Ujęte w „Koncepcji funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach” zamierzenia, uwagi i pomysły nie wyczerpują tematyki żadnego z wymienionych obszarów. Prezentowana koncepcja ma wyznaczać jedynie zarys zamierzonych kierunków i przestrzeni działań. Cele ujęte w koncepcji wymagają współdziałania grona pedagogicznego, pracowników obsługi i administracji, twórczej, zespołowej, odpowiedzialnej pracy na rzecz rozwoju uczniów. Będziemy dążyć aby każdy nauczyciel, pracujący w ZSP w Bożejowicach był autorytetem, doradcą i przewodnikiem dla młodego człowieka.
Pragniemy by każdy uczeń miał zapewnione warunki rozwoju umiejętności i postaw, które są niezbędne w dalszym etapie nauki i życia oraz kształtują wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.