Koncepcja pracy szkoły
Koncepcja funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bożejowicach
,,Najważniejszy w każdym działaniu jest początek.”
Platon
Wstęp
Kierowanie pracą zespołu szkolno- przedszkolnego to złożony proces z uwagi na wielofunkcyjność placówki, jak również wiele ról jakim musi sprostać jej dyrektor. Głównym celem i zadaniem zespołu jest przygotowanie dzieci z przedszkola i uczniów do nauki na kolejnych etapach edukacyjnych oraz właściwego funkcjonowania w środowisku społecznym.
Moim zadaniem jako dyrektora zespołu szkolno- przedszkolnego będzie kształcić najmłodsze pokolenie na najwyższym poziomie z uwzględnieniem indywidualnych możliwości i potrzeb.
Chcę, aby każde dziecko w kierowanej przeze mnie placówce czuło się bezpiecznie a atmosfera wzajemnej życzliwości umożliwiała właściwą współpracę wszystkich, którzy są związani z naszym przedszkolem i szkołą.
Moim celem jest sprawnie funkcjonująca , dobrze zorganizowana, bezpieczna, nowoczesna i wyposażona placówka, która zakłada kształcenie ku przyszłości, ale w oparciu o tradycję.
Niniejsza koncepcja zakłada kontynuację przedsięwzięć podjętych w poprzednim roku oraz nowe inicjatywy.
- Diagnoza aktualnego stanu
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Bożejowicach położona jest w pobliżu miasta Bolesławca, gdzie znajdują się szkoły, tego samego typu oraz przedszkola lub oddziały przedszkolne, stąd duża konkurencyjność.
Po rozbudowie oraz modernizacji budynku prowadzone są działania promujące szkołę i nowo powstałe przedszkole. Głównym celem promocji jest zachęcanie rodziców- mieszkańców, którzy nie są przekonani do ,,atrakcyjności” zespołu szkolno- przedszkolnego położonego poza miastem.
Baza materiałowa szkoły jest właściwie wykorzystana, i to zarówno w odniesieniu do budynku szkolnego, jak i terenu wokół niego. Szkoła i przedszkole dysponuje nowymi obiektami, pomieszczeniami i wyposażeniem, odpowiednimi do właściwego przebiegu procesu kształcenia, wychowania i opieki. Placówka zapewnia uczniom, pracownikom oraz innym osobom przebywającym w niej bezpieczne warunki funkcjonowania.
Pracownia komputerowa dostępna jest dla dzieci z przedszkola i ze szkoły również w czasie wolnym od zajęć. Działa (pierwszy rok) świetlica szkolna, pełniąca funkcję opiekuńczo- wychowawczą. Zmieniono lokalizację biblioteki szkolnej, dostępnej dla uczniów naszej szkoły. Działa świetlica środowiskowa w ramach, której prowadzone są zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe, polonistyczne, matematyczne dla uczniów szkoły i działającego obecnie oddziału przedszkolnego.
Nowa sala gimnastyczna i wielofunkcyjne boiska są wykorzystywane do prowadzenia różnorodnych zajęć lekcyjnych i zajęć pozalekcyjnych. Nowy obiekt jest udostępniany mieszkańcom wsi Bożejowice, Rakowice, Otok, po godzinach pracy szkoły. Jest miejscem spotkań Koła Gospodyń Wiejskich w Bożejowicach. Dzieci bardzo chętnie korzystają z placu zabaw, który jest połączony w jeden kompleks architektoniczny. W szkole działa monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, który poprawił bezpieczeństwo na terenie posesji i wewnątrz szkoły. W obecnym czasie jest organizowane przedszkole. Nowy kompleks architektoniczny jest bardzo ważnym obiektem dla uczniów, jak i dla mieszkańców oraz gości z poza naszego terenu ze względu na swoją atrakcyjność. Szkoła wynajmuje pomieszczenia co przynosi wymierne korzyści finansowe. Zakończyliśmy program unijny,, Usuwamy bariery- indywidualizacja nauczania w klasach I-III”. Nie powiodły się starania o środki rządowe ,, Cyfrowa szkoła” na wyposażenie w nowy sprzęt komputerowy i multimedialny oraz środki z funduszu unijnego ,, Kuźnia Talentów” na organizację zajęć dodatkowych i sprzęt komputerowy. Dzieci chętnie biorą udział w konkursach na różnych szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim.
Szkoła pracuje bardzo dużo , aby dzieci czuły się w niej bezpieczne, zdobyliśmy certyfikat kuratora oświaty ,, Szkoła dbająca o bezpieczeństwo”. Szkoła nadal kontynuuje udział w programie ,,Szkoła bez przemocy” , ,, Bezpieczna szkoła”, ,,Owoce w szkole”, ,,Mleko z klasą” i programach ekologicznych oraz promujących ,, zdrowy styl życia” oraz w akcjach charytatywnych.
W szkole prężnie działa Rada Rodziców. Szkoła współpracuje z rożnymi instytucjami i mieszkańcami miejscowości Rakowic, Bożejowic i Otoku oraz innymi miejscowościami na terenie Gminy Bolesławiec.
- STRATEGIA DZIAŁANIA ZESPOŁU
- SZKOŁA I PRZEDSZKOLE JAKO INSTYTUCJE EDUKACYJNE- BAZA
- wyposażenie przedszkola niezbędne urządzenia, meble
- systematyczne wyposażanie w nowoczesne pomoce dydaktyczne i oprogramowania multimedialne
- tworzenie w przedszkolu i szkole bazy pomocy dydaktycznych oraz metodycznych, pozwalającej na atrakcyjne i ciekawe prowadzenie zajęć oraz wspomaganie nauczyciela i ucznia w procesie edukacyjnym
- stworzenie nowoczesnej, dobrze wyposażonej pracowni przyrodniczo- matematycznej i polonistyczno- historycznej
- doposażenie bazy sportowej, umożliwiające rozwijanie zamiłowań i talentów sportowych dzieci
- stworzenie dobrze wyposażonej pracowni logopedycznej w przedszkolu pozwalającej na efektywną pracę logopedy z dziećmi o specyficznych potrzebach edukacyjnych
- bieżące naprawy wynikające z potrzeb placówki ( wykonywanie prac remontowych po wykonanej inwestycji)
- kontynuowanie procesu komputeryzacji ( wymiana komputerów i monitorów w pracowni komputerowej, zakup niezbędnego oprogramowania)
- zakup tablicy multimedialnej
- zakup nowego oprogramowania niezbędnego do uatrakcyjniania zajęć w przedszkolu, edukacji wczesnoszkolnej i klasach IV-VI
- przygotowanie działań w celu wprowadzenia e- dziennika i wdrażanie do realizacji
- założenie i prowadzenie strony internetowej przedszkola
- pozyskiwanie środków z funduszy unijnych i rządowych na realizację opisanych działań
- pozyskanie garażu na przechowywanie traktora do koszenia trawy
- aktywna i systematyczna współpraca z organem prowadzącym w zakresie zamierzonych działań
- SZKOŁA I PRZEDSZKOLE JAKO INSTYTUCJE EDUKACYJNE- ORGANIZACJA
W skład zespołu szkolno- przedszkolnego wchodzi Szkoła Podstawowa w Bożejowicach, istniejąca już od czasów powojennych oraz nowo powstałe Przedszkole Publiczne w Bożejowicach. Wychowankowie Przedszkola są traktowani jak potencjalni klienci Szkoły. Uważam, że wspólna polityka organizacji i zarządzania, skierowana na dobro dziecka i potrzeby środowiska lokalnego, pozwoli na rozwój placówki zgodny z założeniami polityki oświatowej Gminy oraz przyczyni się do świadczenia usług na najwyższym poziomie.
Stwierdzam, że największy nacisk należy kłaść na:
1.Edukację językową
- kontynuowanie nauki języka niemieckiego, wprowadzenie języka angielskiego jako zajęcia pozalekcyjne
- nauka języków obcych w grupach przedszkolnych i szkole ( płatne przez rodziców lub z funduszy unijnych)
- wprowadzenie programu nauki języka angielskiego przez zabawę w przedszkolu ( chętni rodzice)
2.Edukację informatyczną
- nauczanie podstaw informatyki od 6 roku życia
- organizacja zajęć z komputerem dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej
- wykorzystanie na zajęciach różnych przedmiotów oprogramowania multimedialnego i Internetu
- kontynuowanie działalności informatycznych kół zainteresowań w kl. I-III i IV-VI, szkolnego koła dziennikarskiego oraz kół przedmiotów ścisłych, których celem jest kształtowanie umiejętności wykorzystywania programów komputerowych do pracy, rozwijanie zainteresowań informatycznych uczniów, udział w konkursach
- kontynuowanie prowadzenia strony WWW szkoły przy współudziale uczniów
- kontynuowanie wydawania gazetki szkolnej ,,Express szkolny” oraz poszerzenie go o informacje z przedszkola( lub powstanie indywidualnego kwartalnika dla przedszkola), zamieszczanie jej na stronie WWW.
3.Edukację w zakresie przedmiotów ścisłych
- kontynuowanie działanie kół przedmiotowych z matematyki, informatyki, j. polskiego, przyrody
- aktywny udział w konkursach przedmiotowych na szczeblu szkolnym, gminnym, powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim
- wdrażanie w przedszkolu programów edukacyjnych, ekologicznych, promujących zdrowy styl życia np. ,,Przedszkolak w świecie przyrody”, ,, Mały ekolog”, ,, Dbamy o higienę”, ,, Mały artysta”
4.Edukację prozdrowotną ( ze szczególnym zwróceniem uwagi na sportową)
- udział w programie ,, Promujemy zdrowy styl życia”,
- wdrażanie w przedszkolu programów sportowych i muzyczno- ruchowo- tanecznych w ramach realizacji podstawy programowej i zajęć dodatkowych
- aktywny udział uczniów w zawodach sportowych, rozgrywkach w piłkę nożną, siatkową i ręczną na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim
- kontynuacja zajęć sportowych w ramach SKS i zajęć świetlicy środowiskowej
- realizacja zajęć nauki pływania w Bolesławcu( klasa III i chętni uczniowie)
5.Edukację artystyczną zwłaszcza w przedszkolu
- organizacja i kontynuowanie zajęć plastycznych, muzycznych, tanecznych w ramach kół zainteresowań w szkole i w przedszkolu.
Wspieranie uzdolnień
- przygotowanie uczniów do udziału w konkursach i zawodach sportowych na wszystkich szczeblach
- kontynuacja prowadzenia kół zainteresowań dla uczniów starszych i młodszych
- organizacja na terenie placówki konkursów przedmiotowych, interdyscyplinarnych i sportowych
- promowanie osiągnięć szkolnych w gazecie szkolnej, przedszkolnej, gminnej oraz na stronie WWW zespołu
- pokazywanie zdolności uczniów rodzicom, ludności lokalnej np. występy uczniów
Wspieranie uczniów mających problemy w nauce
- kontynuacja zajęć wspomagających dla uczniów w klasach I-VI
- organizacja zajęć logopedycznych dla dzieci z przedszkola i klas młodszych
- nauczanie indywidualne
- prowadzenie pomocy psychologiczno- pedagogicznej
- kontynuacja zajęć w ramach świetlicy środowiskowej
- współpraca z poradnią psychologiczno- pedagogiczną
- dostosowanie wymagań nauczycieli do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów
- systematyczne i planowane prowadzenie obserwacji w przedszkolu
- SZKOŁA I PRZEDSZKOLE JAKO INSTYTUCJE EDUKACYJNE- ZARZĄDZANIE KADRAMI
W dzisiejszym świecie zmienia się zdecydowanie rola nauczyciela. Uważam, że nauczyciel powinien być specjalistą w swojej dziedzinie oraz posiadać umiejętności pomagające uczniom w uczeniu się, w tworzeniu środowiska wychowawczego, w którym przestrzegane są prawa człowieka, ale jednocześnie jest miejsce na dyscyplinowanie zespołu klasowego, szkolnego( konsekwencja w działaniu). Nauczyciel we współczesnej szkole to człowiek wszechstronnie wykształcony, posiadający umiejętności pracy z dziećmi o różnych potrzebach edukacyjnych.
Pełniąc funkcję dyrektora będę:
1.Inspirować nauczycieli do podnoszenie i rozszerzenie swoich kwalifikacji przez opracowanie planu doskonalenia nauczycieli, pozyskiwanie środków na dofinansowanie doskonalenia, rozwijanie wewnątrzszkolnego doskonalenia przez organizowanie narad szkoleniowych, planowanie i prowadzenie zajęć i lekcji otwartych dla nauczycieli, bieżące przekazywanie istotnych informacji w zakresie prawa oświatowego
2.Zachęcać nauczycieli do zdobywania kwalifikacji do nauczania drugiego lub trzeciego przedmiotu, w tym języków obcych, prowadzenia zajęć z dziećmi z trudnościami w nauce i deficytami rozwojowymi np. terapii pedagogicznej, logopedii itp.
3.Planować i prowadzenia szkoleń nauczycieli w ramach pracy zespołów zadaniowych
4. Zachęcać nauczycieli przedszkola i szkoły do tworzenia i wdrażaniu programów własnych
5. Zachęcać nauczycieli do tworzenia projektów finansowanych przez UE
6. Promować nauczycieli wyróżniających się w pracy, którzy z pasją dzielą się doświadczeniem z innymi nauczycielami i uczniami
7. Kontynuować działalność zespołów zadaniowych
8.Motywować nauczycieli przez nagradzanie za innowacyjną, twórczą i efektywną pracę, osiągnięcie wysokich wyników nauczania, osiąganie sukcesów uczniów, kontynuowanie jasnych i zrozumiałych zasad przyznawania dodatku motywacyjnego
9. Ścisła współpraca z RR, RP, SU przy diagnozowaniu i rozwiązywaniu problemów placówki
10.Przestrzegać zadań i obowiązków wszystkich pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
11. Przestrzegać prawa obowiązującego w placówkach oświatowych
12. Dbać o sprawny przepływ informacji.
- ROZWÓJ UCZNIA W SZKOLE
Wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka jest głównym celem pracy przedszkola i szkoły, wszelkie działania podejmowane w placówce muszą służyć jego realizacji. Rozwój ten powinien być diagnozowany i wspierany. W związku z tym planuję kontynuację następujących działań:
1. Diagnozowanie rozwoju dziecka na wszystkich poziomach nauczania( w przedszkolu i szkole) i szczegółowa analiza( w odnośnie do wyników klasyfikacji i sprawdzianów po trzeciej i szóstej klasie)
- stosowanie jednolitych, poprawnie opracowanych narzędzi diagnostycznych
- prowadzenie obserwacji dzieci w przedszkolu i szkole
- prowadzenie diagnoz dzieci 3-6 letnich oraz wdrażanie programu adaptacyjnego dzieci 3- letnich a nawet starszych w przedszkolu, diagnozowanie dojrzałości szkolnej( podjęcia nauki przez 6- latków w klasie I
- diagnoza poprzez sprawdziany próbne na koniec etapu edukacyjnego w klasie III i VI
2. Wspieranie rozwoju ucznia przez Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania
- kontynuacja punktowego oceniania w klasach I-III w odniesieniu do poziomów edukacyjnych, popartego oceną opisową
- kontynuacja punktowego oceniania z zachowania uczniów klas IV-VI
- dostosowanie wymagań do możliwości i potrzeb edukacyjnych uczniów
- przestrzeganie zgodności WSO i przepisami prawa
3. Tworzenie przez nauczycieli i wdrażanie własnych, autorskich programów edukacyjnych.
4. Promocja umiejętności i osiągnięć ucznia w zespole i poza placówką
- prezentacja uczniów na stronie WWW szkoły i przedszkola, tablicach na korytarzach, gazecie szkolnej i gminnej
- oficjalne wręczanie nagród, gratulacji podczas spotkań społeczności szkolnej
- ustalenie kalendarza imprez kulturalno- wychowawczych, konkursów
- prezentowanie sukcesów uczniów podczas ceremoniału szkolnego
- wręczanie listów gratulacyjnych dla rodziców i uczniów wręczanych podczas uroczystości szkolnych
- typowanie uczniów klas IV-VI do nagród Wójta ( spełniających wymogi regulaminowe)
5. Rozwijanie zainteresowań i zamiłowań uczniów przez wdrażanie programów i projektów edukacyjnych w ramach zajęć pozalekcyjnych( w ramach funduszy unijnych i rządowych).
6. Wspieranie uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych.
7. Organizacja wyjazdów i wycieczek szkolnych zgodnie z zainteresowaniami dzieci.
- KLIMAT PLACÓWKI
Klimat placówki tworzy cala społeczność złożona z uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, realizująca wspólne założenia i cele. Klimat szkoły i przedszkola zapewnia poczucie bezpieczeństwa wszystkich podmiotów w niej przebywających, pozwala na budowaniu relacji opartych na wzajemnym szacunku, akceptacji i zaufaniu. To konieczny warunek do tego, aby przedszkole i szkoła- dzieci, nauczyciele, rodzice – stali się wspólnotą preferującą takie same wartości, cele i dążenia, by mogli ze sobą współpracować zamiast rywalizować i walczyć. Budowanie pozytywnego klimatu szkoły i przedszkola to jeden z nadrzędnych celów stojących przed dyrektorem zespołu. Dobry klimat to podstawa do rozwoju, czynnik gwarantujący sukces działań podejmowanych przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Dlatego zamierzam kontynuować w szkole i wdrażać w przedszkolu następujących działania:
1. Tradycje i ceremoniał szkoły
2. Realizację założeń i celów Programu Wychowawczego i Profilaktycznego
3. Realizację programów Szkoła Dbająca o Bezpieczeństwo, Szkoła bez przemocy
4. Realizację programów ekologicznych i promujących zdrowy styl życia
5. Kontynuację działalności Samorządu Uczniowskiego w szkole i rozszerzenie jej w przedszkolu ( wolontariat przedszkolny)
6. Rozwijanie współpracy nauczycieli przedszkola i szkoły
7. Współpraca szkoły i przedszkola z rodzicami i środowiskiem lokalnym w zakresie organizacji imprez, ceremoniału szkoły, kultywowania tradycji, pozyskiwanie sponsorów, pomocy materialnej i rzeczowej potrzebującym dzieciom, bieżącej pomocy w wykonywaniu działań.
- SZKOŁA I PRZEDSZKOLE W ŚRODOWISKU
Zamierzam kontynuować wypracowaną wspólnie z nauczycielami i rodzicami współpracę z różnymi podmiotami i instytucjami oraz prezentować dorobek zespołu szkolno- przedszkolnego w środowisku lokalnym i poza nim. W szczególności będę współpracować z rodzicami z zakresie aktywnej pracy na rzecz szkoły i przedszkola. Organizacji zajęć otwartych i Dni Otwartych, bieżącym informowaniu rodziców o postępach dziecka w nauce, wspomaganiu w wychowaniu i opiece. Współpracować z instytucjami i organizacjami wspierającymi działania edukacyjne placówki. Uczestniczyć w akcjach organizowanych przez Miasto, Gminę, Parafię, Koło Gospodyń Wiejskich. Promować placówkę w środowisku lokalnym i poza nim( rozpowszechnianie informacji o placówce w biuletynach, gazetach, na stronie WWW, plakatach, tablicach informacyjnych, bilbordach, broszurach, organizację imprez szkolnych i współudział w organizacji imprez dla środowiska lokalnego)
Podsumowanie
Przedstawiona przeze mnie koncepcja funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nie obejmuje całego zakresu jej działań. Wysunięte propozycje, dotyczące usprawnienia pracy placówki, sygnalizują jedynie najważniejsze kierunki zmian, jakie chciałabym wyznaczyć, obejmując stanowisko dyrektora nowo powstałego zespołu szkolno – przedszkolnego. Mam nadzieję, że moje zamierzenia zostaną ocenione jako realne i korzystne dla placówki.
MISJA ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO
Nasze przedszkole i nasza szkoła jest naszym drugim domem.
Nasze przedszkole i szkoła są kreatywne, otwarte na potrzeby środowiska, wspomagające rozwój człowieka ukierunkowany na sukces.
Pracownicy Zespołu wspólnie z rodzicami dbają o wszechstronny i harmonijny rozwój dzieci i uczniów celem wyposażenia ich w wiadomości i umiejętności umożliwiające kształtowanie na kolejnych etapach edukacji.
WIZJA ZESPOŁU
- NOWOCZESNY
- ZAPEWNIAJZACY BEZPIECZEŃSTWO
- ZINTEGROWANY ZE ŚRODOWISKIEM
- WYRÓŻNIJĄCY SIĘ
- TWORZĄCY I KULTYWUJĄCY SWOJE TRADYCJE
- WSPIERAJĄCY RODZICÓW W OBOWIĄZKACH WYCHOWAWCZYCH
- PRZYGOTOWUJĄCY DZIECI DO STARTU W KOLEJNYCH ETAPACH ŻYCIA
- MIEJSCE SAMOREALIZACJI UCZNIA I NAUCZYCIELA