Sportowo i artystycznie bawimy się transgranicznie
Dnia 12 maja w Bożejowicach odbyła się już II Gminna Spartakiada Przedszkolaka, na którą zjechali zawodnicy z Brzeźnika, Dąbrowy Bolesławieckiej, Kraśnika Dolnego, Kruszyna, Ocic, Trzebienia i Żeliszowa, a także przedszkolaki z Mniszka położonego niedaleko Liberca. Nasi czescy goście zostali zaproszeni do udziału w spartakiadzie w ramach projektu unijnego pod nazwą „Sportowo i artystycznie bawimy się transgranicznie”, którego celem nadrzędnym jest promowanie współpracy i bezpośrednich kontaktów międzynarodowych z miastami pogranicza polsko – czeskiego. Gospodarzami imprezy byli uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bożejowicach, a organizatorkami imprezy i zarazem koordynatorkami projektu– nauczycielki Kinga Palczewska i Małgorzata Jarczyńska.
Wygląda na to, że Spartakiada Przedszkolaka w Bożejowicach ma już swoje stałe miejsce w kalendarium wydarzeń regionalnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób zaszczepimy dzieciom zamiłowanie do sportu i ukształtujemy umiejętność zdrowej rywalizacji, a także zachęcimy do przekraczania granic – nie tylko tych na mapie, ale przede wszystkim granic własnych możliwości, lenistwa i wygodnictwa. W tym roku wachlarz konkurencji sportowych został wzbogacony o wyścig w parach ślizgiem na poszewkach i układanie puzzli na czas. Dodatkową atrakcją była trampolina zakupiona dzięki dotacji unijnej. Można powiedzieć, że bariera językowa została w lot pokonana podczas wspólnych podskoków i salt w powietrzu. Dzieci, chcąc się bawić, zawsze znajdą sposób, żeby się porozumieć – nawet, jeśli mówią różnymi językami. Zabawa na trampolinie skutecznie zintegrowała międzynarodowe towarzystwo.
W ramach odpoczynku, po wspólnym obiedzie, dzieci dały upust swoim artystycznym zapędom – na tym polegała druga część tegorocznego spotkania. Mali twórcy mieli możliwość wykazania się talentem rzeźbiarskim, lepiąc z gliny rozmaite kształty. Przedszkolaki z Mniszka dowiedziały się przy okazji, że Bolesławiec słynny jest ze swojej ceramiki na całym świecie, i że co roku odbywa się tutaj wielki festiwal wyrobów glinianych.
Spotkania z Czechami są dla nas zawsze bardzo miłe. Dzięki nim poznajemy kulturę i narodowy charakter naszych najbliższych sąsiadów. Przedszkolaki odkrywają radość z poznawania świata i przebywania w międzynarodowym towarzystwie. Dzięki projektowi, zarówno dzieci, jak i nauczycielki zdobywają bardzo cenne doświadczenia.
Kinga Palczewska