• Aktywnie i artystycznie w przyszłość

• Ta strona może zawierać podstawowe informacje na temat Twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/

Projekt „Aktywnie i artystycznie w przyszłość” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

Spartakiada Przedszkolaka w Bożejowicach ma już swoje stałe miejsce w kalendarium wydarzeń regionalnych. Chcemy w ten sposób zaszczepić dzieciom zamiłowanie do sportu i wykształcić umiejętność zdrowej rywalizacji, a także zachęcić do przekraczania granic – nie tylko tych na mapie, ale przede wszystkim granic własnych możliwości. W związku z tym 7 kwietnia 2017 r. odbędzie się w Bożejowicach III Gminna Spartakiada Przedszkolaka, na którą przybędą przedszkolaki z gminnych miejscowości.  Gośćmi szczególnymi będą dzieci z przedszkola w Mniszku. Nasi czescy przyjaciele zostali zaproszeni do udziału w spartakiadzie w ramach projektu unijnego pn. „Aktywnie i artystycznie w przyszłość”, którego celem nadrzędnym jest umacnianie nawiązanej współpracy.

Promowanie tradycji ceramicznych naszego miasta Bolesławiec odbędzie się podczas warsztatów ceramicznych. Dzieci będą zdobiły metodą stempelkową kubeczki i podstawki, które później zostaną szkliwione i wypalone.  W czerwcu polskie dzieci pojadą na wycieczkę do Czech, aby poznać lepiej kulturę naszych sąsiadów. Organizatorką imprezy i zarazem koordynatorką projektu jest nauczycielka przedszkola, pani Małgorzata Jarczyńska.

Pozyskiwanie środków zewnętrznych było efektem współpracy z panią Elżbietą Chojnacką. Realizacje projektów przyczyniły się do poznania funkcjonowania obu placówek przedszkolnych i wymiany doświadczeń między nauczycielami, do pokonywania barier językowych, poznania kultury, tradycji i obyczajów obu partnerów. Wspólne zabawy integracyjne zaowocują nawiązaniem przyjaźni między przedszkolakami z Czech i Polski. Poprzez współzawodnictwo sportowe chcemy wpoić uczestnikom spartakiady zasady fair-play, kulturalnego kibicowania, wykształcić umiejętność ponoszenia porażek. Projekty przyczyniają się do przekazania dzieciom sąsiadujących krajów tolerancji i otwartości na wielokulturowość.

05 czerwca przedszkolaki wyjechały się na wycieczkę do ZOO w Libercu. Wycieczka była realizacją II działania unijnego projektu pt. „Sportowo i artystycznie w przyszłość”. Spotkanie dzieci i nauczycieli z Polski i Czech w przedszkolu Mateřská škola Mníšek miało na celu pokonywanie barier między dziećmi innych narodowości, poznanie języka sąsiadów, tradycji, obyczajów i dorobku kulturowego oraz wymianę doświadczeń zawodowych nauczycieli w pracy z dziećmi przedszkolnymi.

Po wspólnym drugim śniadaniu oraz zabawach integracyjnych w czeskim przedszkolu, przedszkolaki udały się na zwiedzanie ZOO. Podczas wycieczki dzieci nawiązywały więzi koleżeńskie z dziećmi czeskimi, wzbogacały wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, poznawały warunki życia zwierząt mieszkających w ZOO, jak również kształciły umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.

Spotkania z Czechami są dla nas zawsze bardzo miłe. Dzięki nim poznajemy kulturę i narodowy charakter naszych najbliższych sąsiadów. Przedszkolaki odkrywają radość z poznawania świata i przebywania w międzynarodowym towarzystwie. Dzięki projektowi, zarówno dzieci, jak i nauczycielki zdobywają bardzo cenne doświadczenia.