Zasady oceniania
Zasady oceniania z informatyki
- Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.
- Formy oceniania na lekcjach informatyki: testy i sprawdziany (waga 3), ćwiczenia praktyczne (waga 3), konkursy (waga 3), kartkówki (waga 2), odpowiedzi ustne (waga 2), aktywność (waga 1), przygotowanie do zajęć (waga 1), zadania dodatkowe: projekty, gazetki i inne (waga 1), przestrzeganie regulaminu pracowni komputerowej (waga 1).
- Wykonywanie ćwiczeń praktycznych na zaliczenie jest obowiązkowe. Uczeń nieobecny w dniu zaliczenia ćwiczenia przez resztę uczniów ma obowiązek wykonać je w terminie 2 tygodni (po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem). Każde ćwiczenie można poprawiać. Poprawa musi nastąpić w terminie 2 tygodni od wykonania ćwiczenia, po wcześniejszym uzgodnieniu z nauczycielem. Uczeń może poprawiać dane ćwiczenie tylko 1 raz. Obie uzyskane oceny są wpisywane do dziennika.
Uczeń, który z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności nie wykonywał ćwiczenia na lekcji, traci prawo do poprawy. - Uczeń na każdą lekcję ma obowiązek być przygotowanym z trzech ostatnich tematów.
- Kartkówki nie muszą być zapowiadane i nie mogą być poprawiane!
- Zatrzymanie przez ucznia pracy pisemnej (nieoddanie) jest równoznaczne z otrzymaniem za daną pracę oceny niedostatecznej.
- W przypadku stwierdzenia niesamodzielnej pracy podczas pisania kartkówki, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
- W czasie lekcji na podstawie obserwacji nauczyciela uczeń może otrzymać „+” za aktywny udział w zajęciach. Po uzbieraniu trzech „+” uczeń uzyskuje ocenę bardzo dobrą za aktywność. W przypadku nieuzyskania odpowiedniej ilości „+” w I semestrze są one przenoszone na II semestr.
- Za świadome łamanie regulaminu pracowni komputerowej uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną!
- W ciągu semestru uczeń ma prawo 2 razy zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Przez nieprzygotowanie rozumie się nieznajomość zagadnień z trzech ostatnich tematów. Nieprzygotowanie należy zgłosić nauczycielowi przed rozpoczęciem lekcji. Nieprzygotowanie nie jest skuteczne przed pracą zaliczeniową oraz zapowiedzianą kartkówką!
- W ciągu semestru uczeń ma prawo 3 razy zgłosić brak przyborów przedmiotowych (podręcznika lub zeszytu). Brak należy zgłosić nauczycielowi przed rozpoczęciem lekcji. Po wykorzystaniu limitu braków za każdy kolejny uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
- Na koniec semestru uczeń otrzymuje ocenę, jaką wypracował przez cały okres nauki. Nie przewiduje się dodatkowych zaliczeń!
- Ocena roczna ustalana jest z uwzględnieniem oceny uzyskanej przez ucznia na koniec I semestru.