- Statut Szkoły
- Koncepcja funkcjonowania i rozwoju
- Plan Pracy Szkoły
- Program wychowawczo-profilaktyczny
- Szkolny Zestaw Programów Nauczania
- Szkolny System Doradztwa Zawodowego
- Kalendarz szkolny
- Wykaz podręczników
- Regulamin ZFŚS
- Stypendia
- Procedura wewnętrzna zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań wewnętrznych
- Procedura bezpieczeństwa
- Procedura korzystania z żywienia
- Standardy ochrony małoletnich
- Standardy ochrony małoletnich - wersja skrócona
- Statut Przedszkola
- Statut Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Procedura korzystania z żywienia
Procedura korzystania z żywienia
w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bożejowicach
Niniejsza „Procedura korzystania z żywienia” określa zasady dostarczania i wydawania posiłków, osoby uprawnione do korzystania z posiłków oraz zasady ustalania i dokonywania opłat z tytułu żywienia w Przedszkolu i w Szkole Podstawowej w Bożejowicach.
Zasady korzystania z ciepłych posiłków w Szkole Podstawowej
§ 1.
- Poprzez możliwość spożywania ciepłego posiłku w Szkole Podstawowej w Bożejowicach zapewnia się prawidłową realizację zadań opiekuńczych, w szczególności wspiera prawidłowy rozwój uczniów.
- Stołówka jest miejscem przeznaczonym do spożywania posiłków, w którym umożliwia się uczniom spożywanie posiłku w czasie pobytu w szkole.
- Korzystanie z posiłków, o których mowa w ust. 2, jest dobrowolne i odpłatne.
- Posiłek dostarczany jest przez firmę wyłonioną w czasie procedury zapytania ofertowego lub procedury przetargowej, zgodnie z opisanymi w niej warunkami oraz w oparciu o środki spożywcze spełniające wymagania ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2132) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy. Przygotowanie posiłków uwzględnia również zasady Dobrej Praktyki Higienicznej oraz system HACCP.
Wydawanie posiłków uczniom
§ 2.
- Gorący posiłek wydawany jest przez pracowników obsługi zatrudnionych w ZSP w Bożejowicach w czasie przerwy obiadowej ( 12.20 – 12.40) w pomieszczeniu stołówki.
- Posiłki przyjeżdżają ciepłe, zabezpieczone przed wystygnięciem w styropianowych pojemnikach, lub pakowane w sterylne jednorazowe opakowania.
- Posiłki wydaje się uczniom szkoły w dniach realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych zgodnie z harmonogramem ustalonym przez dyrektora szkoły.
- W przypadku skróconych zajęć godziny wydawania posiłków mogą ulec zmianie.
- Jadłospis dekadowy oraz na dany dzień są udostępniane do wiadomości na tablicy informacyjnej na parterze, w holu szkoły.
Wydawanie posiłków w przedszkolu
§ 3.
1. Transport oraz system pakowania posiłków działa w oparciu o normy HACCP oraz ISO 9001.
2. Posiłki przyjeżdżają ciepłe, zabezpieczone przed wystygnięciem w styropianowych pojemnikach, termosach lub pakowane w jednorazowe opakowania.
3. Do korzystania z posiłków uprawnione są wszystkie dzieci zapisane do Przedszkola Publicznego w Bożejowicach.
4. W Przedszkolu nie funkcjonuje wyodrębnione pomieszczenie stołówki – posiłki spożywane są w salach zajęć.
5. Posiłki wydawane są w kuchni i dostarczane do sali zajęć przez pracowników obsługi, którzy posiadają wymagane badania profilaktyczne.
6. Przed podaniem posiłku dzieciom pracownik dokonuje oceny i kontroli posiłku (w zakresie czystości, temperatury, jakości, gramatury) i odnotowuje to w kartach kontroli posiłków.
7. W przypadku stwierdzenia złej jakości dostarczonych posiłków, pracownik niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora Przedszkola.
6. Dzieci spożywają posiłki zgodnie z obowiązującym w Przedszkolu ramowym rozkładem dnia w każdej grupie przedszkolnej. Posiłki wydawane są w godzinach:
a) śniadanie – 08:30-9:00
b) obiad – 11:30-12:00
c) podwieczorek – 13:00- 13:15.
Odpłatność za posiłki
§ 4.
- Do korzystania z posiłków dostarczanych przez firmę zewnętrzną uprawnieni są uczniowie i dzieci przedszkolne.
- Podstawą do korzystania przez ucznia z gorącego posiłku w stołówce jest złożenie przez rodziców ucznia deklaracji – zgłoszenia ucznia na posiłek. W przypadku wychowanka przedszkola podstawę korzystania z posiłków stanowi zapis w umowie zawieranej z rodzicem.
- Umowę, deklarację – zgłoszenie ucznia, o którym mowa w ust. 2 – składa się w sekretariacie szkoły.
- Wysokość opłaty za korzystanie z posiłków w Zespole Szkolno – Przedszkolnym podawana jest do publicznej wiadomości po zakończeniu procedury wyłaniającej firmę dostarczającą posiłki w danym roku szkolnym.
- Informację o wysokości opłaty dziennej za korzystanie z posiłków w przedszkolu lub stołówce szkolnej podaje się do wiadomości zainteresowanych przy pomocy stosownego zarządzenia dyrektora szkoły.
- Informację, o której mowa w ust. 6, ustaloną przez dyrektora szkoły podaje się do publicznej wiadomości na początku każdego roku szkolnego lub w przypadku wzrostu cen produktów spożywczych, w uzgodnieniu z organem prowadzącym, od następnego miesiąca.
§ 5.
- Opłata miesięczna za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej stanowi iloczyn opłat, o których mowa w § 4, i liczby dni pracy szkoły/ przedszkola w danym miesiącu.
- Opłat za posiłki w stołówce szkolnej należy dokonywać do 15 dnia każdego miesiąca.
- W przypadku braku wpłaty, o której mowa w ust. 2, wstrzymuje się wydawanie posiłków do chwili uregulowania należności w danym miesiącu.
- Opłaty, za wyżywienie dzieci uczęszczających do przedszkola, dokonywane są przez rodziców przelewem na rachunek bankowy szkoły; w tytule przelewu podaje się: posiłki, imię i nazwisko dziecka, oddział, miesiąc i rok, za który dokonywana jest wpłata. Za datę zapłaty uważa się datę wpływu środków finansowych na rachunek szkoły.
- Koszty posiłków dzieci przedszkolnych i szkolnych, objętych pomocą programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu” rozliczane są za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie, w której dziecko zamieszkuje.
Rezygnacja lub odwołanie jednego gorącego posiłku/ posiłków
§ 6.
- Rezygnacji z posiłku w ciągu roku szkolnego należy dokonywać pisemnie w sekretariacie szkoły. Informację o rezygnacji można również przekazać za pośrednictwem dziennika elektronicznego obowiązującego w szkole, kierując korespondencję do sekretariatu. Pisemne zgłoszenie należy dostarczyć pracownikowi sekretariatu najpóźniej w ostatnim dniu roboczym miesiąca poprzedzającego faktyczną rezygnację z posiłków w stołówce szkolnej, do godz. 14.00.
- W przypadku nieobecności przedszkolaka, ucznia uprawnionych do korzystania z posiłku w stołówce, dzienna wysokość opłaty nie zostaje naliczona, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia tego faktu telefonicznie ( nr tel. 75 789 77 12) lub osobiście w sekretariacie szkoły.
- Nieobecność ucznia/ wychowanka przedszkola, korzystającego z posiłków należy zgłosić najpóźniej do godziny 7.30 w dniu nieobecności. W przeciwnym przypadku opłata za posiłki będzie naliczana.
- W przypadku gdy w porze/ dniu wydawania posiłku planowane są wycieczki klasowe, rodzic lub uczeń zobowiązani są złożyć rezygnację do pracownika sekretariatu szkoły.
Zasady zachowania w stołówce szkolnej
§ 7.
- Uczniowie po wejściu do stołówki szkolnej obsługiwani są przez pracowników obsługi zatrudnionych w ZSP w Bożejowicach.
- Podczas wydawania posiłków w stołówce mogą przebywać wyłącznie osoby spożywające posiłek.
- Po spożyciu posiłku uczniowie odnoszą naczynia/opakowania w wyznaczone miejsce i niezwłocznie opuszczają stołówkę.
- W sprawach porządkowych dotyczących korzystania z posiłków uczniowie zobowiązani są respektować polecenia nauczyciela dyżurującego lub innego upoważnionego pracownika szkoły.
- W stołówce zabrania się: biegania, przepychania oraz utrudniania innym uczniom spożywania posiłku. Przemoc słowna i fizyczna stanowią podstawą do wyproszenia ucznia ze stołówki szkolnej.
- Uczeń korzystający z posiłków zobowiązany jest do kulturalnego zachowania się w stosunku do personelu obsługi oraz przestrzegania regulaminu stołówki szkolnej.
§ 8.
Osoby spożywające posiłek mają obowiązek:
- umycia rąk przed posiłkiem,
- zachowania kultury podczas spożywania posiłku,
- używania sztućców wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem,
- odnoszenia się do rówieśników i personelu z szacunkiem.
§ 9.
W stołówce szkolnej zabrania się:
- pobytu osób nieuprawnionych, w tym rodziców i prawnych opiekunów dzieci,
- wnoszenia własnych naczyń, sztućców,
- popychania, szarpania, biegania,
- korzystania z urządzeń technicznych, tj. telefonów, tabletów, laptopów.
Postanowienia końcowe
§ 10.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym procedurze, związanych z organizacją wyżywienia w szkole i przedszkolu, decyduje dyrektor ZSP w Bożejowicach.
§ 11.
Procedura obowiązuje od 1 września 2022 r.