
Niepodległość znaczy wolność- słowa najpiękniejsze.
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Choć odzyskiwanie przez Polskę suwerenności było procesem stopniowym, a wydarzenia związane z reaktywacją państwa nastąpiły o wiele wcześniej, to ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku ogłoszono ten dzień Świętem Niepodległości. W tym czasie w całym kraju Polacy jednoczą się, wspólnie upamiętniają historyczne wydarzenia i oddają cześć rodakom, którzy zginęli, walcząc o wolną Polskę.
Obchody Święta Niepodległości to ważny punkt edukacji patriotycznej młodego pokolenia Polaków Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bożejowicach. W placówce od początku listopada przeprowadza się szereg działań związanych z odrodzeniem się państwa polskiego. Należą do nich m.in.: nauka pieśni patriotycznych i powstańczych, lekcje o genezie i dziejach symboli narodowych, projekcje filmów edukacyjnych i słuchowisk historycznych o twórcach państwowości polskiej, wystawy prac plastycznych o tematyce niepodległościowej czy projektowanie i wykonywanie kotylionów. Zwieńczeniem tych działań jest uroczysty apel, do którego uczniowie przygotowują się sumiennie z pomocą nauczycieli i rodziców.
Tak było i w tym roku. 10 listopada udało się nam zorganizować z wielkim rozmachem Poranek patriotyczny, na który zaprosiliśmy władze gminne, rodziców, byłych pracowników szkoły oraz mieszkańców wsi Bożejowice- Rakowice- Otok. Ideą Poranku…
było uświadomienie młodym aktorom i publiczności, że odzyskanie niepodległości oznacza życie w wolnym kraju bez reżimu i wolny wybór, co do swojej przyszłości.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów udało się nam odtworzyć burzliwe momenty polskiej historii. Młodzi aktorzy w strojach powstańczych z okresu II wojny światowej snuli poetycką opowieść o tragicznym losie polskich żołnierzy, ich żon, matek i dzieci. Oryginalny dobór pieśni patriotycznych i powstańczych (np. Piechota, Dziś idę walczyć, mamo…, Taki kraj, Dziewczyna z granatem) przeniósł słuchaczy w czasy zaborów, światowej zawieruchy obu wojen i życia partyzanckiego. Symbole walki niepodległościowej- brzozowe krzyże i mogiły poległych, leśny krajobraz i powstańcze rekwizyty pozwoliły wczuć się w los polskich bohaterów.
Autorom i wykonawcom Poranku patriotycznego udało się nie tylko nauczyć, że niepodległość traciliśmy jeszcze w 1939,1945 roku i przez cały okres PRL-u, ale uświadomić, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, ale jest nam zadana- jak powiedział wielki Polak Jan Paweł II. Być może jest to najważniejsza istotą patriotyzmu?
Agnieszka Witnik
