Dnia 23 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Bożejowicach przeżyli niezwykłą przygodę edukacyjną, biorąc udział w akcji "Woda źródło życia, czyli z PWiK'iem o wodzie, ściekach i zielonej energii" w Bolesławcu. Wizyta w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) okazała się fascynującą podróżą po świecie wody, ścieków i ekologicznych rozwiązań energetycznych.
Na początku dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, układając puzzle o krążeniu wody w przyrodzie, wykonując samodzielnie filtry, czy też tworząc energię dzięki modelom obrazującym jej pozyskiwanie z natury: ze słońca, wiatru i wody. Pod mikroskopem miały też możliwość zaobserwowania bakterii „pracujących” przy oczyszczaniu ścieków.
Podczas interaktywnych zajęć, prowadzonych przez specjalistów z PWiK, uczniowie dowiedzieli się: skąd bierze się woda w ich kranach i jaką długą drogę musi przebyć, zanim stanie się czysta i zdatna do picia. Z ciekawością śledziły proces uzdatniania wody, poznając urządzenia i technologie wykorzystywane w tym celu na Stacji Uzdatniania Wody (SUW).
Nie mniej interesująca była część poświęcona ściekom. Uczniowie zrozumieli, dlaczego tak ważne jest dbanie o czystość wód i jak funkcjonuje oczyszczalnia ścieków, która przywraca wodzie jej naturalną czystość. To była cenna lekcja o odpowiedzialności za środowisko.
Największe zainteresowanie wzbudziła jednak część dotycząca zielonej energii. Dzieci z entuzjazmem odkrywały, jak PWiK wykorzystuje nowoczesne technologie do produkcji energii odnawialnej, dbając tym samym o naszą planetę. Była to doskonała okazja, by uświadomić najmłodszym, że ochrona środowiska i nowoczesne technologie mogą iść w parze.
Wycieczka do PWiK w Bolesławcu była dla trzecioklasistów z Bożejowic nie tylko pouczająca, ale i pełna wrażeń. Bezpośredni kontakt z procesami technologicznymi i zaangażowanie pracowników PWiK sprawiły, że zdobyta wiedza na długo pozostanie w pamięci młodych odkrywców.
Na koniec uczniowie otrzymali książeczki, dzięki którym mogą utrwalić wiadomości, aby wykorzystać je podczas konkursu podsumowującego całą akcję w naszej gminie. Ich zadaniem jest też wykonać konkursową pracę plastyczną.
Takie inicjatywy edukacyjne doskonale wpisują się w ideę kształtowania świadomych i odpowiedzialnych obywateli, którzy rozumieją znaczenie wody dla życia i konieczność dbałości o środowisko naturalne.
Lidia Dąbal