• Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

• 25 listopada w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bożejowicach odbył się Gminny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski. Celem konkursu było propagowanie wychowania patriotycznego młodego pokolenia. Podczas konkursu przedstawiony został krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bożejowicach. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół gminnych z klas 1-8. Uczestnicy zaprezentowali swoje wokalne talenty, a jury w składzie: pani Agnieszka Orawiec i pan Marek Łętowski wyłoniło laureatów.

Wyniki konkursu :

Kategoria klas 1-4:

1. Natan Michułka z ZSP w Trzebieniu

2. duet: Martyna Zamojska i Adama Kędzierski z ZSP w Ocicach

3. Magdalena Zarówny z ZSP w Bożejowicach.

Kategoria klas 5-8:

1. Oliwia Bochnia z ZSP w Bożejowicach

2. zespół „Passione” z ZSP w Dąbrowie Bolesławieckiej

3. duet: Julia Mazur i Julia Sikorska z ZSP w Kraśniku Dolnym oraz solistka Aleksandra Urbanowicz  z ZSP w Ocicach

Wyróżnienia otrzymały: Jagoda Rowińska z ZSP w Bożejowicach oraz Aleksandra Kędzierska z ZSP W Kruszynie.

Uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez wójta Gminy Bolesławiec, Radę Rodziców przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Bożejowicach oraz Radnego Gminy Bolesławiec Andrzeja Chudzika.

Zwycięzcom i wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Magdalena Zawda- Torba

• „Historia w gestach zamknięta”

•            Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bożejowicach przygotowali niezwykłą pantomimę, której głównym celem było symboliczne przedstawienie losu Polski podzielonej na trzy zabory, formowanie Legionów Polski i ostateczne wyzwolenie uciemiężonego społeczeństwa polskiego- WIELKIE ODRODZENIE WOLNOŚCI.

Występ aktorów klas szóstych i ósmych uświetnił występ Jagody Rowińskiej, która zaśpiewała „ Rozkwitały pąki białych róż”- jedną z najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Uczniowie klasy piątej : Aleksandra Różnicka, Maja Kaleta, Kamil Gabryszewski i Hubert Karaban zaprezentowali pieśń „ Pierwsza brygada”.

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że ojczyzna to wielki zbiorowy

obowiązek.

Miały tego świadomość przeszłe pokolenia, pokolenia , które nauczyły nas, że wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania. Bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też siebie, swojego sumienia.

Wolność to możliwość wyboru, wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci.

Wolność to dom pełen ukochanych ludzi. Nie ma nic cenniejszego nad wolność.

Wolność bycia człowiekiem.

Anna Kaluzka

• Wycieczka do Torunia i Malborka w ramach programu "Poznaj Polskę".

•

W dniach 09.11.2022- 10.11.2022 uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego     w Bożejowicach wzięli udział w wycieczce do Torunia i Malborka w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Poznaj Polskę".

Program ten ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych, urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru.

Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się z osiągnięciami polskiej nauki, poznali postać Mikołaja Kopernika, odwiedzili jego dom, praktycznie odkrywali wiedzę z zakresu astronomii, ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, poznali różnicę między Ziemią a innymi planetami w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W Muzeum Toruńskiego Piernika zapoznali się
            z tradycją wypiekania pierników na przełomie różnych epok, poznali starodawne jak i nowoczesne maszyny do produkcji tego przysmaku, historię
            i legendy z nim związane oraz mogli skosztować sami w muzealnej klubokawiarni pysznych pierniczków. Później zwiedzili przepiękne Stare Miasto w Toruniu, gdzie Pan przewodnik opowiedział jeszcze więcej legend
            i ciekawostek historycznych.

Następnego dnia nasi uczniowie odwiedzili przecudowny Zamek Malbork, wpisany na listę zabytków UNESCO, który w dawnych czasach funkcjonował jako siedziba Zakonu Krzyżackiego.  Był to także czas na budowanie wzajemnych relacji, odpoczynek i integrację po izolacji wywołanej pandemią Covi-19.

Wszyscy nasi uczniowie powrócili bardzo szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia.

Anna Lelko

• "zDolny Ślązak" - język niemiecki

• Z przyjemnością informujemy, że uczniowie Szymon Lisiewicz i Maja Kupczak z kl. VIII przeszli do etapu powiatowego konkursu języka niemieckiego "zDolny Ślązak".Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Piotr Zbiegień