Dnia 3 czerwca 2016 r. kl. III-VI udały się na wycieczkę do Wałbrzycha. Naszym celem było zwiedzanie zamku Książ, wizyta w Książęcej Palmiarni oraz zabawa i nauka w Explora Parku.
Pod opieką rodziców ( A. Domańska, K. Dębiec, Kizyma) oraz nauczycieli (L. Dąbal, K. Kopania, A.Witnik) i przewodnika wycieczki (A. Binkiewicz) słuchaliśmy opowieści o dworskim życiu jego właścicieli – Daisy Hochberg von Pless, jej dzieci i męża Jana Henryka XV, księcia pszczyńskiego, dziedzica olbrzymiej fortuny.
Z zainteresowaniem podziwialiśmy tarasy zamkowe i przyrodę Książąńskiego Parku Krajobrazowego. Usłyszeliśmy, że ten trzeci, co do wielkości zamek w Polsce powstał w XIII w. za panowania księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Na początku XVII w. Hochbergowie, przyszli właściciele Wałbrzycha, otrzymali zamek i przynależne do niego dobra. Nowi gospodarze wielokrotnie przebudowywali swą posiadłość- m.in. dobudowali nowe skrzydło, zmodernizowali tarasy z fontannami. Z powodu kłopotów finansowych rodu, zamek podupadał od lat 20-tych XX w. W 1941 r. władze III Rzeszy przejęły Książ i przekształciły go w kwaterę Adolfa Hitlera. Wówczas zniszczono wiele zabytków wystroju wnętrz, wydrążono szyb windowy, a pod budowlą tunele i schron. Dzieła zniszczenia dopełniły wojska radzieckie, które plądrowały i dewastowały zamek w kolejnych latach. Dopiero w 1974 r. w Książu rozpoczęto prace remontowe.
Drugim punktem naszej wycieczki była wizyta w Palmiarni, która powstała z inicjatywy księcia Jana. Wybudował ją w latach 1908-1911 dla swojej żony- miłośniczki kwiatów i egzotycznej przyrody. Oprócz pięknych roślin, książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych zastygłej lawy z wulkanu Etna. Wyłożono nią wnętrza palmiarni, tworząc groty, wodospady i ściany z kieszeniami dla roślin. Daisy wykorzystywała sadzonki krzewów i roślin do zmiany wystroju zamkowego otoczenia, a wyhodowane tutaj egzotyczne owoce i warzywa zaopatrywały książęcą kuchnię.
Obecnie w palmiarni mogliśmy zobaczyć m.in.: bambusy, fikusy i krzewy z Azji; eukaliptusy, świerki i sosny z Australii; byliny z Afryki; kaktusy z Ameryki oraz rośliny cytrusowe z basenu M. Śródziemnego. Prawdziwą gratką była dla nas jedyna w Polsce stała „Wystawa Bonsai” oraz zakupy w sklepie ogrodniczym.
Na koniec udaliśmy się do Explora Parku, gdzie wysłuchaliśmy wykładu połączonego z prezentacją multimedialną pt. „ Matematyka w sztuce”. Dowiedzieliśmy się na przykład, że stworzenie skomplikowanych mozaik nie jest możliwe bez znajomości wiedzy matematycznej. Sami przekonaliśmy się o tym, tworząc własne modele takich mozaik. W Explora Parku uczyliśmy się matematyki i zjawisk fizycznych przez doświadczenie.
Wszyscy żałowaliśmy, że wycieczka tak szybko dobiegła końca!
A. Witnik