Zachęcamy do pomocy
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 w szkole
Z radością informujemy, że nasza szkoła z sukcesem przystąpiła do realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki programu rządowego w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Wniosek złożony przez szkołę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w wysokości 4000,00 zł.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. to program realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Cel główny Programu NPRC2.0 to poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy; wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów.
W ramach realizacji Programu NPRC2.0 Szkoła Podstawowa w Bożejowicach otrzymane programem wsparcie przeznaczy na:
- promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzież;
- zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami;
- zakup brakujących lektur szkolnych.
Wraz ze złożeniem wniosku o udział w NPRC2.0 szkoła zobowiązała się do zrealizowania między innymi następujących zadań:
- upowszechniania czytelnictwa, rozwijania kompetencji czytelniczych wśród młodzieży poprzez promowanie rozwoju czytelnictwa, w tym zakup nowości wydawniczych;
- organizacji szkolnych konkursów oraz popularyzowanie udziału w konkursach o szerszym zasięgu ( konkursy plastyczne, recytatorskie, wiedzy , pięknego czytania);
- organizacji wystaw i gazetek bibliotecznych promujących książkę i bibliotekę, min. reklamowanie nowości, ciekawych książek polecanych przez samych czytelników;
- organizacji imprez i udział w akcjach ogólnopolskich min. udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”,, pasowanie uczniów klasy pierwszej na czytelnika, „Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek”, „Tydzień Kultury Języka”, „Bookcrossing Ogólnopolski Dzień Uwalniania książek”;
- kształtowania pozytywnego wizerunku biblioteki szkolnej w środowisku szkolnym i lokalnym.
Justyna Wasil
Wesołych Świąt
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w przedszkolu
Nasze przedszkole otrzymało dofinansowanie w ramach „Narodowego programu rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Jest to kolejna edycja wieloletniego programu, którego celem jest wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizacja bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za Priorytet 3, czyli zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne.
Otrzymane przez naszą placówkę środki w kwocie 3125zł przeznaczone będą na:
- Zorganizowanie kącików książki i systematyczne ich wzbogacanie o nowe propozycje.
- „Kwadrans na bajkę” – kontynuowanie zwyczaju opowiadania i czytania bajek, baśni
o stałej porze dnia. - Organizowanie spotkań autorskich.
- Organizowanie wystaw i konkursów plastyczno – technicznych.
- Organizowanie konkursów recytatorskich.
- Wykorzystanie utworów literackich do zabaw logopedycznych, twórczych, teatralnych.
- Stworzenie „Kącika wędrującej książki”.
Natalia Polilejko
DZIEŃ WIOSNY w NASZEJ SZKOLE
Wszyscy z utęsknieniem czekaliśmy na ten wyjątkowy dzień. Wiosna to zapowiedź coraz cieplejszych dni..i zwiastun zbliżających się wakacji…
Nasi uczniowie przywitali wiosnę nadzwyczaj kreatywnie.
Każda klasa przygotowała pokaz eko mody, której nie powstydziłby się sam Gucci:)
Jak się okazuje…reklamówki, patyki , plastikowe butelki mogą być totalnym must have w każdej szafie..
Kolejnym zadaniem było przygotowanie makiety lub plakatów przedstawiających wizję miasta zadbanego, z segregacją śmieci, ale też takiego , które jest zanieczyszczone.
Oto miasto brudne
Często bywa nudne.
Brudna rzeka bez żadnego życia,
Plastik, opony,śnięte ryby- nie do użycia.
Dym z fabrycznych kominów leci
I jeszcze wszyscy ludzie wyrzucają śmieci
Jest na to rada znakomita,
Która nas za serce chwyta.
Oto miastosuper czyste,
Wypatrzyło oko bystre.
Pękne domy,zielone drzewa
Tego właśnie nam potrzeba.
Czyste powietrze i energia
Wiatrowa,
Zielone kwiaty i drzewa
To sceneria gotowa.
To nasze serce zachwyca
I taką postawę rozsądny
Człowiek przemyca.
Takiego postępowania Wam
Życzymy,
By żyło się przyjemnie, tak,jak
Nam układało się te rymy”
Pieknym wierszem klasa czwarta zagwarantowała sobie zwycięstwo!
Gratulujemy!!
Po wiosennych zmaganiach wzięliśmy udział w konferencji, którą poprowadził dietetyk, Daniel Milewicz.
Uświadomił nas jak zdrowo i mądrze jeść, aby być silnymi i pełnymi energii ludźmi. Oczywiście nie pominął wielu cennych uwag o potrzebnym i zbawiennym dla naszego zdrowia sporcie. Zmotywował nas do innego, lepszego podejścia do własnego zdrowia.
Świetne rozpoczęcie wiosny: zdrowo, motywująco i pouczająco!
Anna Kaluzka
53
Pierwszy Dzień Wiosny - klasy 1-3
Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na nagich gałęziach . Oto na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmiało rozkwitają pierwsze kwiaty. Ptaki powracają z ciepłych krajów. W czwartek, 21 marca uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, uczniowie przyszli ubrani w stroje w kolorach wiosennych. Barwne ubrania wprowadziły wszystkich w pogodny nastrój. Uroczystości powitania wiosny rozpoczęły się od terenowej gry, a zadaniem dzieci było odnalezienie wszystkich przedmiotów z listy. Zadania te miały na celu rozbudzenie zmysłów dziecka oraz uświadomienie jak można doświadczać spaceru całym ciałem. Kolejnym punktem imprezy było wykonanie trójwymiarowych ptaków, które ozdobiły drzewa wokół szkoły oraz uczniowie klas I-III wyposażeni w rękawice i narzędzia do pracy w ogrodzie zamienili się w ogrodników. Wspólnie posadzili wiosenne kwiaty, a na terenie szkoły zrobiło się słoneczniej i weselej. W ten sposób uczniowie Szkoły Podstawowej z Bożejowic pożegnali zimę. To był niesamowity, nietuzinkowy dzień, działo się naprawdę wiele. Każda klasa zaangażowała się w pełni w powitanie wiosny.
Aleksandra Frątczak
2
Gminny Etap Ogólnopolskiego Turnieju Pożarniczego "Młodzież zapobiega pożarom "
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły biorą udział w Turnieju Pożarniczym. 19.03 w etapie gminnym wzięli udział: Aleksandra Różnicka i Filip Kursa. Jesteśmy z nich dumni, ponieważ obydwoje dostali się do etapu powiatowego. Ola zajęła 1 miejsce, a Filip 2 miejsce. Etap powiatowy odbędzie się 19 kwietnia. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.
Lidia Dąbal
1
Sukces recytatorski
„Szybko”, „Wędrówka” oraz „Hobbit, czyli tam i z powrotem” (fragm.) to utwory literackie, które uczniowie naszej szkoły: Nadia Kurpisz (kl. IV), Aleksander Faltyn (kl. VII) zaprezentowali 6 marca 2024r. na Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”. Zmagania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych, młodsi (kl. IV-VI) i starsi (kl. VII-VIII). W grupie starszej komisja wyłoniła tylko jednego ucznia. Jest nim uczeń naszej szkoły, Aleksander Faltyn. Zakwalifikował się on do etapu powiatowego, który odbędzie się 21.03. w Teatrze Starym w Bolesławcu. Olkowi gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu.
Justyna Wasilewska
Szkoła na ściance
W dniu 5.03.24 uczniowie Szkoły Podstawowej w Bożejowicach z klas szóstych, siódmych i ósmych spróbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej we Wrocławiu.
Nie lada wyzwanie! Na szczęście przed wspinaniem doświadczeni instruktorzy przygotowali nas do wspinania, przez co później było nam łatwiej. Rozgrzewka dała nam trochę w kość, ale dzięki rozciągającym ćwiczeniom czuliśmy się bezpieczniej.
Zostaliśmy wpuszczeni na ścianki dla początkujących, które wcale nie okazały się takie łatwe. Najłatwiejszą z nich okazała się ścianka z uchwytami w kształcie rybki, a najtrudniejszą z nich była ścianka położona na rogu, ponieważ uchwyty były bardzo małe i niestety jej nie podołałem. Następnie zamieniliśmy się grupami i poszliśmy na prezentację przedstawiającą Peru. Prezentacja była bardzo ciekawa można było dowiedzieć się wielu informacji na temat kraju, jak i po odpowiadać na pytania zadane przez Pana.
Wycieczkę oceniam na bardzo udaną, ponieważ mogliśmy spróbować czegoś czego jeszcze nigdy nie próbowaliśmy i wzbogacić swoją wiedzę na temat Peru. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzę to miejsce.
Dominik Kiełbowicz, uczeń kl.VIII
A ja mogę się Wam pochwalić, że rywalizowałem na ściance z kółkami, których było bardzo mało i ciężko było się złapać. Moim rywalem był jeden z najlepszych instruktorów , którzy tam byli. Po kilku wejściach okazało się, że miałem bardzo zbliżony czas do intstruktora wejścia na górę ścianki – moje rekordowe 10 sekund, a jego 10s. z kawałkiem wywołało poruszenie w grupie instruktorów, którzy chcieli nagrać mnie.
Mogę Was zapewnić, że to bardzo ciekawa wycieczka i polecam pojechać! Warto poznawać siebie w różnych sytuacjach i przeżywać wspólnie nowe przygody.
Dziękuję Naszym Paniom za zorganizowanie wyjazdu!
Borys Cimoszyński, uczeń klasy VIII
W końcu udało się wyjechać z naszą klasą na wycieczkę. 5 marca uczniowie klasy VI, VII i VIII z szkoły podstawowej w Bożejowicach, wybrali się na wycieczkę, na ściankę wspinaczkową „Zerwa” we Wrocławiu.
Uczniowie dojechali autokarem na miejsce i powrót autokarem, cel tej wycieczki polegał na tym żeby uczniowie spróbowali nowego sportu, rozwinąć ich pasję a także przezwyciężyć lęki.
Po wejściu do budynku można było zobaczyć ładną kawiarenkę z pysznymi ciastami i napojami, przed wejściem na salę, uczniowie poszli do szatni się przyszykować na zajęcia wspinaczkowe, po krótkim czekaniu, druga grupa uczniów obejrzała prezentację na temat widoku, ludności i krajobrazów w Peru podczas czekania aż pierwsza grupa skończy. Uczniowie byli poprowadzeni na salę i instruktor poprowadził rozgrzewkę, wytłumaczył zasady BHP przed wspinaczką. Uczniowie po rozgrzewce pod specjalnym sprzętem i instruktorem wspinali się po ściankach które miały różny poziom trudności.
Najłatwiejszym poziomem była ścianka z niebieskimi rybkami a także ścianka z zielonymi liśćmi, dużo uczniów też próbowało wejść po kolorowych kółkach, żeby dotknąć na samej górze różowego punktu na czas.
Bardzo podobała mi się taka wycieczka, na pewno poszłabym tam jeszcze raz, byli tam mili i kompetentni instruktorzy, kolorowe ścianki, dużo zabawy i miło spędzonego czasu.
Sylwia Szylkiewicz, uczennica klasy VIII
41
Dentobus w naszej szkole!
Już wkrótce do naszej szkoły przyjedzie Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny! W ramach akcji uczniowie będą mogli skorzystać z bezpłatnego przeglądu stomatologicznego.
Przegląd nie jest obowiązkowy, ale serdecznie zachęcamy do udziału!
Aby dziecko mogło skorzystać z badania, rodzic lub opiekun prawny musi podpisać oświadczenie. Formularze będą dostępne u wychowawców. Wypełnione oświadczenia należy złożyć do 8 marca 2024 roku.
Co obejmuje przegląd?
- Badanie stomatologiczne przeprowadzone przez doświadczonego lekarza
- Informację zwrotną o stanie zdrowia zębów dziecka
Dlaczego warto skorzystać?
- Wczesne wykrycie problemów stomatologicznych ułatwia ich leczenie
- Bezpłatny przegląd to doskonała okazja do zadbania o zdrowie zębów dziecka
- Mobilny gabinet umożliwia łatwy dostęp do stomatologa
Zachęcamy do udziału w akcji!
Dodatkowe informacje:
- Więcej informacji na temat Dentobusa można znaleźć na stronie internetowej
http://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/leczenie-w-dentobusie. - W razie pytań prosimy o kontakt z wychowawcą klasy lub sekretariatem szkoły.
Koncert "Z Asterixem i Obeliksem, muzyczna wyprawa w nieznane"
Dnia 4 marca dzieci zostały zabrane do muzycznej krainy bajek przez Lubuskie Biuro Koncertowe "Orfeusz ". Muzycy podczas koncertu pt: ,,Z Asterixem i Obelixem, muzyczna wyprawa w nieznane", zaprezentowali przedszkolakom, oraz dzieciom klas I-III piękne instrumenty muzyczne. Za pomocą dźwięków wydobywanych z puzonu i fargota zagrali melodie wielu bajek. Usłyszeliśmy między innymi utwory pt: ,,Reksio", ,,Miś Uszatek", ,,Koziołek Matołek", ,,Przygody kota Filemona". Udział w koncercie wywołał u dzieci dużo pozytywnych emocji i dał nowe możliwości odkrywania dźwięków.
Anita Ferlewicz
Horyzontarium
1 marca uczniowie klas I – VIII oraz przedszkolaki wzięły udział w niezwykłych zajęciach w mobilnym horyzontarium. Po wejściu do środka uczniowie zostali przeniesieni do świata nauki za pomocą filmu "Wędrówka Słońca". Oglądając film, uczniowie przypomnieli sobie m. in. pojęcie widnokręgu, położenie Słońca na sklepieniu niebieskim w zależności od pory roku, o przesileniu letnim i zimowym, o miejscu wschodu, zachodu i górowania Słońca w zależności od pory roku. Projekcję filmu dodatkowo potęgowały odczucia przebyweania w okrągłym i ciemnym namiocie, gdzie obraz wyświatlany był nad głowami. Pokaz dostarczył dzieciom wiele pozytywnych wrażeń! Dzieci były zachwycone projekcją, z uwagą i zaciekawieniem oglądały piękno świata przedstawionego w filmie.
1
WICEMISTRZOWIE W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW KLAS IV-VI
W środę 28 lutego w Szkole Podstawowej w Nowogrodźcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej klas IV-VI. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny. Nasi szczypiorniści rozegrali bardzo emocjonujące spotkania. Gra odbywała się na bardzo wysokim poziomie. Nasi uczniowie podczas zaciętej rywalizacji i walce o pierwsze miejsce przegrali jedna bramką. Tym samym uplasowali się na drugim miejscu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Aleksandra Miżdal
,,Wciąga Nas Hip- Hop, Narkotyki Nie"
W dniu 22 lutego uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w warsztatach ,,Wciąga Nas Hip- Hop, Narkotyki Nie”, które odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kruszynie. Warsztaty miały na celu ochronę młodzieży przed popadaniem w zachowania ryzykowne- narkomanię oraz integrację młodzieży z miejscowości Gminy Bolesławiec. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach tworzenia tekstu mówiącego ,, stop narkotykom”, śpiewu wokalnego, tańca, utrwalania wydarzeń kamerą , aparatem fotograficznym, grą na instrumentach perkusyjnych. Efektem owocnej pracy był wspólny występ uczestników warsztatów. Więcej o warsztatach można przeczytać na stronie WWW Gminy Bolesławiec.
Anna Rudzik
2
Animacja poklatkowa
Animacja poklatkowa to niezwykła forma sztuki, w której obrazy ożywają krok po kroku. Zajęcia z animacji poklatkowej rozwijają kreatywność, uczą planowania, organizacji i skupienia. Podczas lekcji z informatyki uczniowie klasy 3 poznali niesamowite techniki do tworzenia takich animacji i za pomocą smartfonów na których zainstalowali aplikację tworzyli swoje projekty.
Tworzenie animacji było okazją do dobrej współpracy, dzieleniu się pomysłami oraz zapewniło nam świetną zabawę.Aleksandra Frątczak
Wieczór gier planszowych
Gry planszowe znów stają się popularną rozrywką na całym świecie. Spotkania przy planszówkach są doskonałym sposobem spędzenia wolnego czasu. Wspólne rozgrywki uczą logicznego myślenia i koncentracji, a także zdrowej rywalizacji. Ich zaletą jest również to, że pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Późnym popołudniem 21 lutego uczniowie klasy trzeciej wraz z rodzicami i wychowawczynią zorganizowali w naszej szkole pierwszy wieczór gier planszowych. O godzinie 17 wszyscy zebrani chętnie zasiedli do ekscytujących gier strategicznych, logicznych i karcianych. Na stołach królowały: 5 sekund, Scrabble, Chińczyk, Rummikub., Mafia, Myśl kolorem, Imionki, UNO i wiele innych. Najwięcej emocji dostarczyła wszystkim gra Mafia. Wśród uczestników panowało ogólne rozbawienie i raz po raz słychać było wybuchy śmiechu i okrzyki radości ze zwycięstwa. Było głośno, ale bawiliśmy się wspaniale!
Czas spędzony na wspólnej zabawie minął bardzo szybko, a taka forma rozrywki przypadła wszystkim do gustu. Późnym wieczorem uczniowie opuścili szkołę z postanowieniem, że wieczory przy grach planszowych powinny być organizowane częściej.Aleksandra Frątczak
5
WICEMISTRZOWIE W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW KLAS VII-VIII
W piątek 23 lutego w Szkole Podstawowej nr 4 w Bolesławcu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej. Do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny. Po wyczerpujących meczach nasi szczypiorniści uplasowali się na drugim miejscu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Aleksandra Miżdal
Cykliczne wyjazdy na przedstawienia teatralne
21 lutego 2024r. dzieci z klas 1-3 miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa w kinie „Forum” w Bolesławcu.
Jak zawsze inscenizacja i przekaz był bardzo ciekawy. Uczniowie mogli podziwiać wspaniałą grę aktorów, dekoracje i niesamowite efekty świetlne. Razem z aktorami wykonywali też piosenki. Na koniec przedstawienie nagrodzili gromkimi brawami.
Koncert muzyczny „ Z zakamarków orkiestry symfonicznej- harfa i tuba”
Powoli zmienia się otaczająca nas aura, chociaż to dopiero luty, po śniegu nie ma nawet śladu. Z przemarzniętej ziemi wychodzą pierwsze przebiśniegi, śnieżyce czy pierwiosnki. Wszystko pomału zaczyna budzić się do życia, a nas dzisiaj pobudził do aktywności muzyczny koncert. Poznaliśmy brzmienie zupełnie różnych instrumentów: nostalgicznej harfy i znanej wszystkim z orkiestr dętych – tuby. Wiemy już, że tuba to dziewięciometrowy instrument blaszany, a na harfie gra się ośmioma palcami. W świat wróżek i baśni wprowadziło na glissando czyli płynne przejście z jednego do drugiego dźwięku, wykorzystujące możliwości danego instrumentu. Wszystkich zachwyciło wykonanie utworu „Hallelujah” w aranżacji na poznane dzisiaj instrumenty. Dziękujemy, gdyż świetnie się bawiliśmy!!!!
Anna Lelko
3
Karnawałowe szaleństwo
13 lutego uczniowie klas 4-7 naszej szkoły wzięli udział w karnawale. Data dość szczególna, bo udało się połączyć dyskotekę z klimatem nadchodzących walentynek. W muzycznym rytmie nasi uczniowie tańczyli , brali udział w zabawie „ uciekające krzesło”, a także zmagali się w tańcu parami z balonem między głowami. Wytrwałości w szaleństwach nie brakowało, mimo to poczęstunek, czyli pyszna mufinka i sok, wzmocnił energię roztańczonej młodzieży.
Komisja , w której skład weszły panie: Anna Rudzik, Magdalena Zawada i Anna Kaluzka, wyłonila trzy najciekawiej i najlepiej bawiące się osoby. Voucher do Empiku o wartości 70 zł ufundoany przez Radę Rodziców otrzymały: Anna Wójcik, Jagoda Rowińska i Oliwia Bochnia.
Na tym nie koniec wyróżnień. Samorząd Szkolny docenił i nagrodził czekoladą ciekawe stroje aktywnie bawiących się uczniów, a także czekoladowym lizakiem podziękował za pomoc w przygotowniu dekoacji: Kindze Zwolennik, Emilii Bryłkowskiej i Elenie Siedlekiej, a za dobór muzyki lizaka otrzymali : Karol Różnicki i Wojtek Jułga.
Podsumowując: zabawa była udana, ale chcielibyśmy, aby w przyszłym roku było nas na niej zdecydowanie więcej.
Anna Kaluzka
37
Archiwum Aktualności