Dzień Edukacji Narodowej
Zajęcia w bibliotece
Zajęcia w bibliotece to dla klasy drugiej wspaniała okazja do wprowadzenia dzieci w świat literatury i alfabetu oraz zapoznania ich z podstawowymi zasadami korzystania z czytelni.
Na początek Pani Monika wprowadziła nas w świat emocji za pomocą kart Dixit. Chętne dzieci opowiadały co na nich widzą i jakie mają odczucia a następnie pojawiła się krótka rozmowa o książkach i o tym co to jest alfabet i dlaczego jest ważny w tworzeniu książek. Następnie pojawiły się zadania dydaktyczne: była krzyżówka z zabawnymi rymowanymi zagadkami, było wielkie szukanie liter alfabetu po całej bibliotece, układanie węża czy układanie tytułów książek w odpowiedniej kolejności. Na zakończenie każdy otrzymał swoją literkę do pokolorowania i wycięcia.
Na zakończenie zajęć p.Monika podsumowała nasze spotkanie, przypomniała, jak ważny jest alfabet w nauce czytania i pisania, oraz zachęcała dzieci do częstszego odwiedzania biblioteki.
Dzięki takim zajęciom, dzieci nie tylko rozwijają swoje umiejętności czytelnicze, ale także zyskują pozytywne skojarzenia z książkami, które towarzyszyć im będą przez całe życie.
Kiedy wracaliśmy do szkoły zrobiliśmy również dobry uczynek dla Planety i posprzątaliśmy naszą okolice szkolną, niestety znaleźliśmy kilka śmieci więc apelujemy : „Okaż kulturę i chroń naturę”- uczniowie klasy drugiej pozdrawiają. :)
Monika Drozd9
Klasa V na kręglach…
8 października uczniowie klasy V wybierali się na wycieczkę pieszą do kręgielni Bowling Bolesławiec.
Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem przewracało się coraz więcej kręgli, a na tablicy przy imionach dzieci pojawiały się punkty.
Wycieczka była fantastyczna, odrobina sportowej rywalizacji też się pojawiła, ale szybko zapomnieliśmy o wynikach i punktach. Zwyciężyła dobra zabawa w doborowym towarzystwie.
Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu.
4
Leśna przygoda - pauza w muzyce - koncert
Dnia 8 października w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert pod tytułem „Leśna przygoda- pauza w muzyce.” Organizatorem wydarzenia była Filharmonia Dolnośląska z Jeleniej Góry. Muzycy zaprezentowali swoje instrumenty , które towarzyszyły im na koncercie a były to skrzypce, flet poprzeczny oraz pianino cyfrowe . Dzięki nim zabrali nas w leśną przygodę.
Monika Drozd
3
„Listy dawniej i dziś”
Jak było kiedyś…
Przed stu laty do korespondencji, czyli wymiany listów, przykładano ogromną wagę. Do pisania używano pióra zakończonego stalówką i starannie kaligrafowano litery. Kleks - kropla atramentu strącona niewprawną ręką - mógł zniszczyć cały list. Wilgotny atrament osuszano drobnym piaskiem lub bibułą. Gotowy list należało starannie poskładać i włożyć do koperty.
Kopertę zamykano kroplą roztopionego czerwonego laku i odciskano w nim pieczęć. Od połowy XIX wieku zaczęto przyklejać znaczek. Kupno znaczka do dziś stanowi opłatę za dostarczenie listu. Adresat otrzymywał list przez posłańca lub pocztę. Łamał lakową pieczęć albo otwierał kopertę za pomocą specjalnego ozdobnego nożyka.
Jak jest dziś…
Dziś znacznie częściej niż listy wysyłamy e-maile i SMS-y. Sztuka pisania listów, czyli epistolografia, zdaje się powoli zanikać. Jednak nie powinniśmy o niej zapominać i przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Co więcej, należy wpajać ją dzieciom od najmłodszych lat, bo „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.
Klasa siódma Zespolu Szkolno – Przedszkolnego w Bożejowicach wzięła udział w promowaniu pisania listów i nawiązała kontakt z uczniami ze szkoły podstawowej z Nowej Soli.
Uczniowie dostali listy o rówieśników, teraz zobowiązani są odpowiedzieć. Podsumowaniem całorocznej korespondecji będzie spotkanie uczniów na wspólnej wycieczce jednodniowej.
Anna Kaluzka
5
Klasa 4 w sali zabaw
Uczniowie klasy 4 przeżyli niezapomnianą przygodę! Wyruszyli oni na wycieczkę do popularnej sali zabaw Fit Style Kids w Bolesławcu. Celem wyprawy było nie tylko zapewnienie uczniom świetnej zabawy, ale także propagowanie aktywnego wypoczynku i integracja klasy.
Cały ten czas upłynął pod znakiem ruchu i śmiechu. Dzieci z wielką radością korzystały z licznych atrakcji, jakie oferuje Fit Style Kids. Skoki na trampolinach, zjeżdżalnie, wspinaczki – to tylko niektóre z atrakcji, które dostarczyły uczniom mnóstwo radości.
Wycieczka do Fit Style Kids była doskonałą okazją, aby pokazać dzieciom, że aktywny wypoczynek może być nie tylko zdrowy, ale także bardzo przyjemny. Zabawa w sali zabaw to nie tylko świetna zabawa, ale także doskonały sposób na rozwijanie koordynacji ruchowej, zręczności i umiejętności społecznych.
Wspólne spędzenie czasu poza szkołą przyczyniło się do jeszcze lepszej integracji klasy.
Wycieczka do Fit Style Kids była nie tylko udanym wydarzeniem, ale także doskonałą lekcją. Uczniowie wrócili do szkoły pełni energii i pozytywnych wrażeń. To był dzień pełen radości i śmiechu, który na długo pozostanie w ich pamięci.
Katarzyna Kopania
28
Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W naszym przedszkolu obchodziliśmy to święto w dniach 1- 4 października. Jest to wyjątkowe święto, które stwarza okazję do wprowadzenia przedszkolaków i uczniów w magiczny świat bajek i opowiadań.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom i nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. W ramach tej akcji uczniowie klas starszych odwiedzali wszystkie grupy przedszkolne. Czytali im znane baśnie H. Ch. Andersena. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniu słuchały opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej, ponieważ stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Warto i trzeba czytać dzieciom!
Justyna Wasilewska
Serce dla Powodzian- akcja charytatywna w ZSP w Bożejowicach
Społeczność Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bożejowicach włączyła się w akcję pomocy dla mieszkańców Gminy Bolesławiec, którzy ucierpieli podczas powodzi.
Dnia 19 września zorganizowaliśmy zbiórkę potrzebnych produktów i środków czystości, które zostały przekazane do Urzędu Gminy w Bolesławcu.
Na tym jednak nie zakończyliśmy naszych działań. Szkolny Klub Wolontariusza w dniach 23 września- 4 października zorganizował kiermasz charytatywny, na którym m. in. można było za symboliczną cenę zakupić: książki, zabawki, gry planszowe, puzzle.
Nie zawiodła nas również nieoceniona pomoc Rady Rodziców, która zorganizowała kiermasz przepysznych ciast. Cały dochód z inicjatyw został wpłacony na konto Urzędu Gminy Bolesławiec.
Wszystkim członkom społeczności szkolnej (uczniom, rodzicom, pracownikom) dziękujemy za okazaną pomoc. Wasze serca nie pozostają obojętne na potrzeby innych ludzi!
Justyna Wasilewska
Dzień Chłopaka w klasie VI
Dzień 30 września był dniem szczególnym dla chłopaków z klasy VI. Koleżanki z klasy nie zapomniały o ich święcie i przygotowały dla Nich drobne upominki. Po złożeniu życzeń przez dziewczęta, cała klasa wybrała się pieszo do kręgielni w hotelu Ibis, w Bolesławcu. Na uczniów czekały 3 tory i poczęstunek. Zajęcia na kręgielni były wspaniałą rozrywką. Gra okazałą się niezwykle wciągając, a współzawodnictwo na torze wiązała się ze świetną zabawą.
Pobyt w kręgielni dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Okazał się fantastycznym sposobem spędzenia Dnia Chłopaka.
Justyna Wasilewska
Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Ostaszowie – święto pieczonego ziemniaka
30 września klasy: 1a, 1b, 2 i 3 ze Szkoły Podstawowej w Bożejowicach pojechały na wycieczkę do Wioski Indiańskiej.
Po przybyciu na miejsce dzieci karmiły zwierzęta: owce, kozy, kucyki, króliczki. Miały też okazję obserwować indyki, pawie, bażanty, kury. Następnie brały udział w zajęciach, podczas których poznały historię ziemniaka. Musiały same nazbierać ziemniaków, zapakować je do folii aluminiowej, by upiec je w ognisku.. W oczekiwaniu na upieczone ziemniaki brały udział w różnych zabawach i warsztatach: wykonanie obrazka przy pomocy stempelków, dojenie krowy, wykonanie gniotków, wyścigi w workach, rzuty do celu pluszowymi warzywami, slalom z ziemniakami na łyżce, łowienie rybek …
Na koniec skonsumowały upieczone ziemniaki i bułki z kiełbaską z ogniska. Atrakcji było co niemiara. Szczęśliwe i zmęczone wróciły do szkoły.
Lidia Dąbal
80
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
„Chcesz być zdrowy i wesoły, więc jabłuszko weź do szkoły”
Po raz pierwszy uczniowie klasy I a wzięli udział w Światowym Dniu Jabłka. Jabłko jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Święto ma na celu popularyzowanie zalet tego owocu, a jest ich wiele. W jabłku znajdziemy witaminy z grupy B, witaminy A, E i K, antyoksydanty, a także minerały: jod, potas, magnez, cynk, fluor, mangan, siarkę, miedź i fosfor. Jeden owoc zaspokaja 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, więc wzmacnia odporność. Jabłko zawiera substancje, które mogą wspomagać wytwarzanie nowych komórek w mózgu, usprawnić zapamiętywanie i proces uczenia się.
Święto to miało na celu zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów, jako źródła witamin oraz wyrabianie u młodych ludzi nawyku zdrowego odżywiania. Dzień ten był okazją do skosztowania pieczonych jabłek z miodem i orzechami, pysznego soku z wyciskarki wolnoobrotowej oraz chipsów jabłkowych. A wszystko to zostało przygotowane przez uczniów w szkolnej kuchni. Dodatkowo ramach zajęć odbyły się pogadanki, rozmowy, opis jabłka. Nie zabrakło również prac plastycznych i zabaw ruchowych z jabłkiem w roli głównej. W myśl starego angielskiego przysłowia: „An apple a day keeps the doctor away” – „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.
Aleksandra Frątczak
5
Dzień Języków Obcych
W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych, który co roku wypada 26 września uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach przenieśli się w kanwy średniowiecznej Anglii biorąc udział w Grze Terenowej - Sekret Klucznika. W jednym z zaklętych zamków, w którym wszędzie czuć było moc niesłusznie skazanego na wygnanie klucznika uczniowie mieli odnaleźć skarb. Ów średniowieczny klucznik był niegdyś panem słynącym ze swoich bogactw i prawości. Szlachcicem o nienagannym zaufaniu. Na jego nieszczęście, król powierzył mu pieczę nad kluczami do podziemnych komnat, gdzie strzeżono największe skarby królestwa. Klucznik dobrze zabezpieczał podziemie i zawsze trzymał klucze przy sobie. Jednak w kluczniku zakochała się Taormina. Niestety, klucznik nie odwzajemniał jej uczuć. Taormina postanowiła się zemścić i uknuła spisek. Pod osłoną nocy ukradła pęk z kluczami, a skarby ukryła tylko w znanych sobie miejscach. Za to klucznikowi groziła śmierć. Nikt nie uwierzył klucznikowi w jego niewinność. Złagodzono jednak wyrok i został on wygnany. Najbliższy przyjaciel klucznika zebrał mnóstwo dowodów na jego niewinność. Znalazła je jednak Taormina i ukryła. I tu zaczyna się przygoda. Zadaniem uczniów było pomóc wrócić klucznikowi i odzyskać jego dobre imię. Uczniowie otrzymali liczne wskazówki pozwalające odkrywać dowody na niewinność klucznika. Każda wskazówka chroniona była zadaniem kryjącym się pod numerem klucza. Zadania dotyczyły zarówno języków obcych, a w niektórych przydała się wiedza matematyczna, plastyczna oraz sprawność fizyczna. Dodatkowym zadaniem były kody QR i kryjące się w nich zadania. Drużyny klas 4-8 ze swoim kapitanem i wcześniej przygotowanym sztandarem stanęły w szranki, żeby zdobyć skarb i pomóc klucznikowi. Po skompletowaniu przynajmniej 10 dowodów - kluczy rozpoczęła się prawdziwa rywalizacja drużyn. Liczyła się kreatywność, współpraca grupowa i czas.
Sylwia Marek
46
m-legitymacja
- 3
Dzień Kropki
Dnia 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki, święto, które stało się globalnym symbolem odwagi, kreatywności, twórczości i odkrywania talentów. Dzień Kropki to nie tylko okazja do zabawy z kolorami i tworzenia „kropkowych” dzieł sztuki, ale przede wszystkim nauka wiary we własne możliwości. Historia Vashti przypomina, że każdy z nas może odkrywać niesamowite rzeczy, jeśli tylko odważy się zrobić pierwszy krok. Tego dnia uczniowie klasy I B udali się do Biblioteki Publicznej w Bożejowicach, gdzie wysłuchali utwór pt. „Kropka” oraz wykonali drzewo wyjątkowości.
Natalia Polieljko
7
Serce dla Powodzian
Koniec zawieszenia zajęć w ZSP w Bożejowicach
Decyzją Wójta Gminy Bolesławiec
od środy 18 września 2024 r.
w Szkole i w Przedszkolu w Bożejowicach zajęcia
będą odbywały się zgodnie z planem.
Alicja Krawczyk
Dyrektor ZSP w Bożejowicach
Informacja o zawieszeniu zajęć
Uwaga Rodzice i Uczniowie
Urząd Gminy podjął decyzję o zawieszeniu zajęć w gminnych placówkach oświatowych.
Szkoła i Przedszkole w Bożejowicach zapewniają dzieciom zajęcia opiekuńcze.
Bardzo proszę o śledzenie komunikatów na temat funkcjonowania Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w kolejnych dniach w dzienniku elektronicznym i na stronach Urzędu Gminy.
Z poważaniem
Alicja Krawczyk
Dyrektor ZSP w Bożejowicach
„Razem Łatwiej” – program profilaktyczny dla dzieci i młodzieży
Nasza szkoła uczestniczy w programie „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego”.
- Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat, które doświadczają smutku, samotności lub są w kryzysie.
- Ze wsparcia skorzystają także rodzice i opiekunowie dzieci, które tej pomocy potrzebują. Jeśli widzisz u swojego dziecka zmiany nastroju lub zachowania depresyjne zadzwoń.
- Wystarczy napisać pod adres: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl
- W ramach programu został uruchomiony bezpłatny telefon wsparcia: +48 800 805 600
POMOC jest BEZPŁATNA
Na terenie szkoły znajdują się plakaty informacyjne.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
,,Każdy początek ma w sobie magię nowych możliwości”
taka myśl przyświecała uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Bożejowicach.
Uroczysty apel rozpoczął się pantomimą oraz montażem słownym w wykonaniu uczniów klasy siódmej. Aleksandra i Oliwia ukazały tańcem odchodzące lato oraz powrót do szkoły. Następnie wprowadzono poczet flagowy i wszyscy zgromadzeni na sali gimnastycznej odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie w swoim wystąpieniu wspomnieli również o 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz poległych żołnierzy- obywatelach Rzeczpospolitej. To historyczne wydarzenie uczczono w postawie na baczność, minutą ciszy.
W tym uroczystym dniu głos zabrała dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bożejowicach Pani Alicja Krawczyk, a następnie skarbnik z ramienia Gminy Bolesławiec Pani Barbara Robak. Panie życzyły udanego, owocnego nowego roku szkolnego 2024/2025. Uroczystość zakończyła się prezentacją nauczycieli poszczególnych grup przedszkolnych i klas oraz sal lekcyjnych.
Występ uczniów klasy siódmej został nagrodzony gromkimi brawami.
Anna Rudzik
6
Ubezpieczenie
Archiwum Aktualności