Nie jest to już nowością, że społeczność szkolno- przedszkolna w Bożejowicach ma serce na dłoni i potrafi pomagać. Pomagaliśmy pisząc listy w sprawie walczących o sprawiedliwość kobiet, wspieraliśmy dzieci , które mają ciężką sytuację materialną, pamiętaliśmy o tych, dla których na wagę złota jest każdy dzień- młodzieży w hospicjum. To nie koniec pomagania…od dłuższego czasu bliska nam jest sprawa zwierząt, które schronienie znalazły w Klekusiowie- organizacji stworzonej przez mieszkańców Tomaszowa Bolesławieckiego. Założyciele tego schroniska udzielają pomocy wszystkim zwierzętom, a mają ich już znaczną ilość: począwszy od szczeniąt , kociąt..przez sarny , dziki…bociany aż do…LAM. Dziś kończyliśmy zbiórkę pieniędzy na rzecz zwierząt „klekusiowych”. Z tej okazji w naszej szkole zapanował istny Zwierzogród. Dzieci wcieliły się w przeróżne zwierzaki: bociany, lwy, pandy, wrona, psy i koty- hasały bezkarnie po szkolnym korytarzu. Przerwy umilał kącik pyszności, za który dziękujemy rodzicom naszej szkolnej rodziny. Dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli zebraliśmy znaczną kwotę- 1500 zł dla Klekusiowa. Z tej okazji odwiedził nas założyciel schroniska wraz ze swoim niecodziennym przyjacielem- psem o pięknym imieniu: BRUNO. Bruno to nie tylko wierny towarzysz, ale z niesamowitą ufnością i radością poznawał naszych przedszkolaków i uczniów. Dawał się pogłaskać, przytulić, był bardzo cierpliwy i spokojny. W jego oczach dostrzegłam spokój i łagodność. Chętnie sama obdarzyłam go pieszczotami i nawet pani dyrektor nie szczędziła mu czułości. WCIĄŻ UCZYMY SIĘ POMAGANIA- to zwykły odruch, a daje ogrom szczęścia . Anna Kaluzka
Wesołych Świąt
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" - etap gminny
Dnia 3.04 2023r. odbył się etap gminny kolejnej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Z naszej szkoły wzięło w nim udział dwoje uczniów z klasy 5:
1. Aleksandra Różnicka
2. Filip Kursa.
Pomimo bardzo krótkiego czasu na przygotowanie - tylko 1 tydzień - nasza uczennica Ola, zajęła 1 miejsce i awansowała do etapu powiatowego, który odbędzie się 21.04.2023r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu.
Dziękujemy uczestnikom za włożoną pracę w przygotowanie się do konkursu i życzymy laureatce etapu gminnego sukcesów w dalszych etapach.
Lidia Dąbal
Warsztaty krawieckie
W poniedziałek 3 kwietnia uczniowie klas 1- 4 uczestniczyli w warsztatach krawieckich, które były prowadzone przez „Klub Młodego Technika’’.
W trakcie warsztatów uczniowie wcielili się w rolę krawców. W części teoretycznej p.Justyna przedstawiła narzędzie pracy w postaci maszyny do szycia i omówiła zasady działania. W części praktycznej uczniowie przeszli do działań, czego efektem były samodzielnie uszyte poduszki, które mogli zabrać do domu.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do zadania. Widać było, że nauka szycia na maszynie sprawiła im wielką radość.Mamy nadzieję, że te warsztaty pomogły uczniom odkryć nowe umiejętności, a tym samym zaszczepić w sobie pasję, jaką jest krawiectwo.
Aleksandra Frątczak
Spotkanie z ratownikiem medycznym w Bibliotece Publicznej w Bożejowicach
Pierwsza pomoc to zbiór określonych i jasnych czynności, które mogą uratować życie drugiej osobie. Przyswojenie tych zasad przez najmłodszych jest niezwykle ważne. W sytuacji wypadku zdobyta podczas zajęć wiedza pozwoli im udzielić realnej pomocy poszkodowanemu oraz zadbać o własne bezpieczeństwo.
W środowy poranek, 29 marca, uczniowie klas 4 i 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach spotkali się w bibliotece, by uczestniczyć w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Była to okazja, by przypomnieć sobie zasady jej udzielania. Zaczęło się od części teoretycznej, do której dzieci zadawały wiele dociekliwych pytań. Ratownicy zaprezentowali jak działa AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. W drugiej części przeszli do zajęć praktycznych. Każdy uczestnik mógł przećwiczyć działania ratownicze w przypadku zadławienia. Chętne osoby mogły przeprowadzić także akcję resuscytacyjną, a szkoleniowcy za pomocą aplikacji w telefonie sprawdzali czy masaż serca, który przeprowadzają uczestnicy zajęć, jest wykonywany prawidłowo i na ile procent jest on skuteczny.
Celem warsztatów było propagowanie właściwych zachowań oraz edukacja z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Należy bowiem pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to obowiązek każdego z nas. Jesteśmy zobowiązani do podjęcia czynności ratunkowych jeszcze przed przybyciem odpowiednich służb – wynika to nie tylko z zasad moralnych, ale również z przepisów prawa.
Spotkanie w Bibliotece Publicznej w Bożejowicach odbyło się dzięki Fundacja Wspierajmy Zdrowie, działającej przy Szpitalu im. Św. Łukasza w Bolesławcu. Uczniowie podczas spotkania otrzymali wiedzę od najlepszych praktyków, czyli ratowników medycznych, na co dzień pracujących w bolesławieckim szpitalu i jeżdżących w jednej z czterech bolesławieckich karetek. Dziękujemy Panu Bartłomiejowi Pankiewiczowi oraz Robertowi Dalmacie za ogrom wiedzy, przekazanej uczniom bożejowickiej szkoły. Jesteśmy przekonani, że w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy, uczestnicy zajęć będą wiedzieli, co zrobić, by skutecznie pomóc osobie poszkodowanej.
Monika Mieszała
Biblioteka Publiczna w Bożejowicach
7
Wycieczka do Huty Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach
Dnia 30 marca uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce do huty szkła Julia w Piechowicach. Po hucie oprowadził nas przewodnik, który opowiadał jak powstają szklane produkty. Podczas wędrówki obserwowaliśmy pracę hutników na różnych stanowiskach. Potrzeba niezwykłej cierpliwości, siły i precyzji w tworzeniu wyrobów szklanych. Odwiedziliśmy również sklep z pamiątkami. Zorientowaliśmy się w cenach wyrobów szklanych i właściwie nie dziwiło nas, że są tak wysokie. Uczestniczyliśmy także w warsztatach grawerowania w szkle, po których każdy otrzymał na pamiątkę wygrawerowaną własnoręcznie szklaneczkę. Przywieźliśmy więc do domu jedyne w swoim rodzaju, prawdziwe dzieło sztuki. Na zakończenie pobytu w hucie odwiedziliśmy wystawę interaktywną Krystalium, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam kilka ciekawostek o szkle dawniej i dziś.
Podczas jazdy autokarem podziwialiśmy piękne górskie widoki, śpiewaliśmy piosenki i integrowaliśmy się. Przeżycia były fantastyczne.organizator wycieczki: Marzena Lehmann
37
Warsztaty pszczelarskie
Poniedziałkowy poranek 27 III 2023r. przywitał nas śniegiem za oknem. Do naszej szkoły zawitała jednak wiosna. Stało się tak za sprawą miłych gości, którzy przybyli do nas z „Wrzosowej Krainy”. Sympatyczna pani przebrana za pszczółkę przeprowadziła dla uczniów klas I-III warsztaty pszczelarskie. Po krótkim powitaniu, dzieci zostały zapoznane z tematem zajęć. Prowadząca, w sposób bardzo interesujący, opowiadała o życiu pszczół i roli, jaką pełnią te owady w środowisku naturalnym. Uczniowie dowiedzieli się, że nie tylko miód jest darem od pszczół. Mieli okazję zobaczyć i powąchać takie skarby, jak: pyłek, propolis i jad pszczeli, które wykorzystuje się w medycynie i kosmetologii. Ponadto, dowiedzieli się na czym polega praca pszczelarza i do czego służą różne tajemnicze sprzęty, jak np. podkurzacz. Mieli okazję poznać budowę ula i zajrzeć do jego wnętrza. Dowiedzieli się również, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Całe zajęcia wzbogacała wyświetlana prezentacja multimedialna. Z wosku pszczelego każdy uczeń własnoręcznie zrobił świecę, którą mógł zabrać do domu jako pamiątkę. Na zakończenie uczestnicy warsztatów rozwiązywali zadania dotyczące omawianej tematyki oraz kolorowali kolorowanki. W nagrodę za wspaniale rozwiązany quiz o pszczołach oraz pokolorowane obrazki, każde dziecko zostało obdarowane układanką z pszczółkami oraz słodkimi, miodowymi ciasteczkami. Miło spędzony czas minął bardzo szybko. Pierwszo-, drugo- i trzecioklasisci, zaopatrzeni w nową wiedzę, na długo zapamiętają wizytę miłych gości z „Wrzosowej Krainy”.
Agnieszka Żak
15
Spotkanie z policjantem Bibliotece Publicznej
Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści, demoralizacja i odpowiedzialność.
Policjant Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu – młodszy aspirant Bartłomiej Sobczyszyn, zajmujący się profilaktyką, przeprowadził w Bibliotece Publicznej w Bożejowicach cykl zajęć z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach.
W czasie spotkań z młodzieżą policjant rozmawiał o zjawisku hejtu, cyberprzemocy oraz wyjaśnił czym jest demoralizacja. Mówił też o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać i podkreślił, że przestępstwa w Internecie są tak samo ścigane, jak w realnym świecie. Funkcjonariusz poruszył z młodzieżą, uczącą się w klasach IV, V oraz VI, temat hejtu oraz to, w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Przestrzegał uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy. Zamieszczane treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby. Pan Bartłomiej informował uczniów o konsekwencjach hejtu, w tym odpowiedzialności karnej. Udzielił wskazówek, gdzie szukać pomocy w sytuacji stania się ofiarą takiego zachowania. Radził uczniom, aby o wszelkich spostrzeżeniach związanych z zagrożeniami dzielić się ze swoimi rodzicami, nauczycielami, pedagogiem. Zalecał, aby z sieci korzystać w sposób mądry i odpowiedzialny. Policjant tłumaczył także uczniom, co to jest demoralizacja i co grozi młodemu człowiekowi, który nie potrafi dostosować swojego zachowania do obowiązujących norm i zasad. Wspólnie z uczestnikami wyszczególnili przykłady zachowań, które nazywane są przejawem demoralizacji: wulgarne słownictwo, wagarowanie, wandalizm, ucieczki z domu, stosowanie agresji, przemocy, palenie papierosów i e-papierosów, spożywanie alkoholu czy zażywanie narkotyków. Uczniowie zostali poinformowani, że jeżeli dopuszczą się popełnienia czynów zabronionych, to Sąd Rodzinny i Nieletnich może podjąć decyzję o zastosowaniu wobec nich środków wychowawczych lub poprawczych oraz przypomniał, że za ich postępowanie odpowiadają również ich rodzice. Przykładowe środki wychowawcze i poprawcze jakie może zastosować sąd to: upomnienie, zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego, zobowiązanie do naprawy szkody, nadzór kuratora, zakaz prowadzenia pojazdów, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym czy umieszczenie w zakładzie poprawczym. Pan Policjant przypomniał też zasady poruszania się do drodze – czy to pieszo, czy na rowerze.
Dzięki takim lekcjom dzieci mają większą świadomość czyhających na nie zagrożeń i co najważniejsze – wiedzą, jak należy na nie reagować i gdzie szukać pomocy.
Monika Mieszała
Biblioteka Publiczna w Bożejowicach
2
Awans do Finału Strefy Jeleniogórskiej!!!
Uczniowie naszej szkoły po zdobyciu Mistrza Powiatu w piłce ręcznej stanęli do kolejnej rywalizacji. 23 marca w Szkole Podstawowej w Mirsku odbyły się Mistrzostwa Strefy Jeleniogórskiej w piłce ręcznej chłopców, w której reprezentowali nas: Greniuk Piotr, Stec Olaf, Babiasz Fabian, Rudzik Dominik, Dryhusz Oliwer, Kukawski Alan, Kluczyński Antoni, Kursa Filip, Karaban Hubert, Nikodem Alex, Kiełbowicz Dominik i Hyjek Szymon.
W turnieju stratowały cztery zespoły, gra odbywała się systemem każdy z każdym. Po bardzo zaciętej grze nasi zawodnicy wygrali wszystkie spotkania, tym samym zdobyli złoto i zakwalifikowali się do Finału Strefy Jeleniogórskiej.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Aleksandra Miżdal
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca to data znana wszystkim. Dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie zmarzluchy wyczekujący słońca. W końcu przyszła kalendarzowa wiosna, którą z radością powitali uczniowie naszej szkoły. Pierwszy dzień wiosny jest takim dniem, w którym nie wszyscy mają ochotę uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych… Nie dotyczy to naszych najmłodszych! Ten dzień wychowawczynie zorganizowały tak, że większość uczniów klas I-III niechętnie opuszczała mury szkolne. W klasach od samego rana zrobiło się pięknie za sprawą zielono- żółtych strojów, które przygotowali uczniowie oraz przepięknych wiosennych prac plastycznych. Następnie uczniowie własnoręcznie zrobili zdrowe śniadanko, a potem udali się na konkurs recytatorski poezji Marii Konopnickiej. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale, a za każdy występ uczestnik zebrał gromkie brawa. Kolejną atrakcją dla najmłodszych były konkurencje sprawnościowe. Uczestnicy włożyli w zmagania wiele trudu i serca. Zawodom towarzyszyły spore emocje i mnóstwo dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że tak uroczyste przywitanie wiosny spowoduje ogrom słonecznych dni, wiele uśmiechów i dobrego samopoczucia.
58
Witaj Wiosno!!!
Chyba nie ma wśród naszej społeczności osoby, która z utęsknieniem nie czeka na wiosnę?!
Nasi uczniowie szukają jej pod każdą postacią…:
- wśród najsmaczniejszych, najzdrowszych , najciekawszych kanapek
-w koktajlach o różnym składzie
- a może ukryła się w sałatkach
- fritatta siódmej klasy też wiosnę poczuła
Pierwszy Dzień Wiosny w szkole podstawowej w Bożejowicach przyniósł wiele radości. Oprócz tworzenia zdrowych posiłków był też czas na wykonanie FIT MARZANNY oraz turniej wiedzy z ekologii.
Podsumowując: nagrodzeni zostali wszyscy biorący udział w szkolnych zmaganiach. Taki początek wiosny uznajemy za udany.
41
PIŻAMA DAY w szczytnym celu
15 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Bożejowicach wraz ze swoimi nauczycielami przyszli do szkoły w niecodziennych strojach... Na szkolnym korytarzu przechadzali się konik Pony, panda, Pikachu, słynny lemur Julian, kilka jednorożców, Myszka Miki... i wielu innych "piżamowców". Ale to nie koniec atrakcji, bowiem pani od polskiego wraz z panią od matematyki również były delikatnie mówiąc ubrane „niewyjściowo" – jakby dopiero wstały z łóżka. Dodatkowo w lekcjach przeszkadzał wszystkim zapach świeżo upieczonych ciast. Zatem... o co tu chodzi? A to tylko jeden dzień, którego celem była integracja młodzieży z dziećmi i młodzieżą, które cierpią na nieuleczalne choroby. Wraz z Fundacją Gdy Liczy się Czas postanowiliśmy wesprzeć tych, których codzienny strój od wielu miesięcy to piżama. Bawiliśmy się świetnie, zbierając pieniążki na szczytny cel. Sprzedając upieczone ciasta zebraliśmy 800 zł, które zostały przelane na konto fundacji Gdy Liczy się Czas. Wszystkim wspierającym naszą inicjatywę bardzo dziękujemy. Pamiętajmy, ze warto pomagać - to czyni z nas lepszych.
Anna Kaluzka
16
Warsztaty wiosenno-wielkanocne w Piotrowicach
8 marca 2023r. tradycyjnie obchodziliśmy w szkole Dzień Kobiet. Uczniowie klas I-III rozpoczęli świątecznymi spotkaniami w swoich salach. Wszystkie dziewczynki otrzymały piękne życzenia oraz wspaniałe prezenty. Dzieci miło spędzały czas podczas wykonywania zabawnych kanapek oraz wiosennych prac plastycznych. Jednak główną atrakcją tego dnia była wycieczka do Piotrowic na warsztaty wiosenno-wielkanocne. Na miejscu czekało na nas wiele ciekawych zajęć. Na początku posłuchaliśmy opowieści o polskich zwyczajach i rytuałach związanych z przesileniem wiosennym. Następnie braliśmy udział w zabawach integracyjnych i warsztatach ogrodniczych. Zapoznaliśmy się z etapami sadzenia roślin. Każdy uczeń miał okazję posiać rzeżuchę oraz posadzić szafirka w specjalnych wielkanocnych doniczkach. Oczywiście, nie zabrakło wątku kulinarnego – dzieci nauczyły się ozdabiać wielkanocną babkę, którą później ze smakiem spałaszowały. Na zakończenie, mieliśmy możliwość zakupu pięknych, kolorowych pamiątek związanych tematycznie z wiosną oraz świętami wielkanocnymi. To był bardzo miły i kreatywnie spędzony czas.
Agnieszka Żak
21
Długopisy 3D w klasie 2
Uczniowie klasy II na lekcji z edukacji technicznej pracowali wykorzystując długopisy 3D, które zostały zakupione przez rodziców. Długopisy 3D to niewielkie, łatwe w użyciu narzędzia o całkiem sporym potencjale edukacyjnym. Wyglądają jak długopis, w działaniu przypomina lekko pistolet z klejem na gorąco, tylko zamiast wkładów znajduje się filament. Filament podgrzewany jest do odpowiedniej temperatury. Po podgrzaniu wydobywa się z urządzenia w plastycznej formie umożliwiającej nadawanie mu różnych kształtów. Po schłodzeniu zastyga tworząc stały element. Za ich pomocą można tworzyć niezwykłe konstrukcje przestrzenne. Długopisy 3D to doskonały sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej i kreatywności uczniów. Uczniowie tworzyli przestrzenne konstrukcje, budowali dowolne kształty w zależności od swoich upodobań oraz tworzyli magiczne okulary. Zabawa tymi długopisami sprawiła wszystkim wiele radości oraz pobudziła wyobraźnię do tworzenia nowych kształtów i figur. Z pewnością jeszcze nie raz wykorzystamy te mobilne urządzenia na naszych lekcjach.
Aleksandra Frątczak
9
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Bal karnawałowy klas 1-3
Bal karnawałowy to dzień niezwykły i wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu 06 lutego w Szkole Podstawowej w Bożejowicach, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy dla uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki, pszczółki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno, a wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał dzieci do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna . Przebierańcy świetnie się bawili uczestnicząc we wspólnych zabawach . Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, co było głównym celem tego balu. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Szkoda, że następny bal dopiero za rok.
Aleksandra Frątczak
133
Informacja o wyborze oferty na zakup oleju opałowego
Ferie zimowe w Gminie Bolesławiec
Dzień Babci i Dziadka
Każde dziecko wie, że Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowe święto w kalendarzu, dlatego w czwartkowy poranek 26 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Bożejowicach odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Występ uroczyście rozpoczęli uczniowie klas starszych prezentując przepięknie przygotowane Jasełka. Następnie dzieci z klas I-III stanęły na wysokości zadania prezentując bogaty program słowno- muzyczny. Występy dały dziadkom wiele radości i uśmiechu na twarzy, a wnuczęta w ten sposób odwdzięczyły się za ich miłość, rozpieszczanie, troskę i codzienny trud wychowania. Były brawa, podziękowania, uściski, pocałunki, kolorowe prezenty i słodki poczęstunek. Kochanym Babciom i Dziadkom z okazji ich święta życzymy pięknych chwil w życiu oraz tego, aby duma z tak utalentowanych wnucząt zawsze rozpierała ich serca tak jak w tym dniu.
Magdalena Zawada-Torba
76
Rekrutacja
Dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego
w Bożejowicach ogłasza rozpoczęcie rekrutacji
do Przedszkola Publicznego w Bożejowicach
i zapisy do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Bożejowicach
na podstawie Zarządzenia Nr 429/23
Wójta Gminy Bolesławiec z dnia 16 stycznia 2023 r.Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji i dokumenty do pobrania w zakładce „DLA UCZNIÓW I RODZICÓW/Rekrutacja do przedszkola i szkoły”
Archiwum Aktualności